Demencja to cichy złodziej pamięci, a co za tym idzie – normalności. Choroba, której boi się wielu, bo odbiera człowiekowi zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Mimo postępu medycyny wciąż bywa zbyt późno diagnozowana. Przedstawiamy więc 20 sygnałów, które powinny nas zaniepokoić.
Ciężkie choroby, skrajna biedna i warunki, w których nie powinno się żyć. Tak zazwyczaj wygląda codzienność uczestników popularnego programu stacji Polsat. “Nasz nowy dom”. Na czele z Elżbietą Romanowską ekipa show stara się zmienić warunki, w jakich żyją wybrane rodziny. Remontują mieszkania, ale to nie wszystko. Często łączy się to także z dodatkowymi profitami. Program jest szeroko komentowany w sieci. Tym razem jednak internauci nie wytrzymali i wywiązała się awantura.
Testy węchowe opracowane przez naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH) w USA mogą pomóc wskazać osoby, które są narażone na rozwój choroby Alzheimera. Wyniki tych zaskakujących badań opublikowano na łamach "Annals of Neurology".
Choroba Alzheimera zazwyczaj kojarzona jest z osobami starszymi, ale coraz częściej dotyka osób młodych, nawet w okolicach 30. roku życia. Mówimy wówczas o Alzheimerze o wczesnym początku – jego skutki są równie poważne, jak klasycznej postaci choroby.
Miłośnicy muzyki i fani Whitney Houston pogrążyli się w żałobie po śmierci matki artystki, Cissy Houston, która przez lata zmagała się z ciężką chorobą. Większość z nas kojarzy to schorzenie z utratą pamięci, ale jego konsekwencje są znacznie gorsze.
Po tym, jak jego babcia zmarła z powodu demencji, dr Jake Goodman postanowił zostać specjalistą od tej wyniszczającej choroby. – Opracowałam strategię zmniejszającą ryzyko choroby – mówi psychiatra z Miami. Oto sposoby, które poleca, aby ustrzec się przed tą straszną chorobą.
We wtorkowy wieczór media obiegła smutna informacja o śmierci Bogumiły Wander. Legendarna spikerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Telewizji Polskiej zmarła w wieku 80 lat. Gwiazda TVP w ostatnich latach mocno podupadła na zdrowiu. Chorowała na Alzheimera. Początkowo ukochaną żoną opiekował się jej mąż, Krzysztof Baranowski, jednak z czasem Wander wymagała specjalistycznej opieki. „Czas mijał, a stan zdrowia pogarszał się. Doszło już do sytuacji, że Bogumiła wymagała 24-godzinnej opieki. Z naszego domu w Konstancinie wyjechała do ośrodka w karetce. Robiłem wszystko, co mogłem. Lekarze potwierdzili tylko, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest ośrodek” - opowiadał w rozmowie z mediami Krzysztof Baranowski.
Gena Rowlands 20 lat temu w filmie “Pamiętnik” wcieliła się w kobietę, która cierpi na zaniki pamięci. Teraz syn słynnej aktorki wyznał, że jego mama sama zmaga się z chorobą Alzheimera.W jednym z najnowszych wywiadów syn gwiazdy - Nick Cassavetes podkreślił, że to szaleństwo, że jego matka zagrała w filmie kobietę chorującą na Alzheimera, a teraz sama zmaga się z tą poważną chorobą.
Jest niemal niezbędnym elementem codziennego życia i powszechną reakcją naszego organizmu na wiele sytuacji, jednak w nadmiarze bywa bardzo szkodliwy. Według naukowców jego doświadczanie w średnim wieku może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu. Nie bez znaczenia jest również płeć. Lekarze z Institute for Global Health w Barcelonie obserwowali zdrowie ponad 1,3 tys. osób, którzy początkowo byli wolni od Alzheimera, natomiast poszczególni członkowie ich rodzin chorowali. Lekarze chcieli sprawdzić, w jaki sposób doświadczany w ciągu życia stres, może wpływać na ryzyko zachorowania. Co wyszło z tych badań?