Pacjenci.pl
Bolesne parcie na mocz – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie bolesnego parcia na pęcherz

pixabay

Bolesne parcie na mocz – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie bolesnego parcia na pęcherz

19 Października 2020

Autor tekstu:

Magdalena Samecka

Udostępnij:

Bolesne parcie na mocz to nagląca potrzeba oddania moczu i uczucie silnego nacisku na pęcherz. Wśród najczęstszych przyczyn jego występowania wymienia się: ciążę, choroby układu moczowego (np. zapalenie układu moczowego) oraz przerost prostaty. Ja

Bolesne parcie na mocz – co to jest?

Bolesne parcie na mocz, inaczej pollakisuria, to nieprzyjemne uczucie ucisku na pęcherz i potrzeba natychmiastowego oddania moczu. Dolegliwości zmniejszają się lub całkowicie ustępują jeszcze w trakcie mikcji (tj. oddawania moczu) lub tuż po niej.

Taki stan pojawia się często, czasami nawet co kilka minut (częstomocz), również wtedy, gdy ilość moczu zgromadzona w pęcherzu jest stosunkowo niewielka. Zdarza się także, że mocz jest oddawany mimowolnie.

Bolesne parcie na mocz – przyczyny

Przyczyn bolesnego parcia na mocz może być wiele. Zdarza się, że powodem dolegliwości jest nadmierna ilość płynów wypijanych w ciągu dnia, ciąża (parcie na pęcherz jest często pierwszym jej objawem) czy zapalenie dróg moczowych, lecz może być to również choroba neurologiczna bądź nawet nowotworowa.

Bolesne parcie na mocz – przyczyny ginekologiczne

Wśród przyczyn ginekologicznych bolesnego parcia na mocz wyróżnia się m. in.:

 • wspomnianą wyżej ciążę – bolesne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu są jednymi z pierwszych objawów ciąży, co jest spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnym zachodzącymi w organizmie kobiety; w trzecim trymestrze ciąży uczucie ciągłe ucisku na pęcherz moczowy wywołuje znacznie już powiększona macica,

 • choroby weneryczne – niektóre schorzenia przenoszone drogą płciową, np. chlamydia czy rzeżączka powodują zapalenie cewki moczowej, które z kolei generuje ból pęcherza, potrzebę częstego oddawania moczu i pieczenie podczas mikcji,

 • wypadanie macicy – obniżający się narząd może uciskać pęcherz moczowy i powodować nagłą potrzebę wizyty w toalecie.

Bolesne parcie na mocz – choroby układu moczowego

Wśród chorób układu moczowego, których symptomem jest bolesne parcie na mocz, znajdują się:

 • zapalenie układu moczowego (ZUM) – powoduje ból i pieczenie podczas oddawaniu moczu, bolesne parcie na pęcherz, częstomocz, ból podbrzusza, gorączkę,

 • kamica nerkowa – objawia się silnym bólem brzucha, bólem i pieczeniem podczas mikcji, parciem na pęcherz, a także obecnością krwi w moczu; czasami zdarza się, że kamica nerkowa przebiega bezobjawowo,

 • zespół pęcherza nadreaktywnego – to zespół objawów, do których zalicza się: częstomocz, oddawanie moczu w nocy, naglące parcia na pęcherz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza podczas mikcji,

 • nowotwory pęcherza moczowego – podstawowym objawem jest krwiomocz i ból brzucha, który może promieniować do lędźwi, a także uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego oraz trudności w oddawaniu moczu.

Bolesne parcie na mocz a prostata

Przerost gruczołu krokowego jest najczęstszą przyczyną bolesnego parcia na mocz u mężczyzn. Powiększająca się prostata uciska na pęcherz i utrudnia wypływ moczu z cewki moczowej. Przerost prostaty objawia się:

 • częstym oddawaniem moczu, zwłaszcza w nocy,

 • uczuciem bolesnego, ciągłego parcia na pęcherz,

 • trudnościami w oddawaniu moczu (mała siła, z jaką wypływa strumień moczu),

 • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu.

Mężczyźni mogą również doświadczać zapalenia gruczołu krokowego. Dolegliwości są zazwyczaj ostre, obejmują silny ból krocza i podbrzusza promieniujący do pachwin, odbytu oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Chory najczęściej ma gorączkę oraz bolesne parcie na mocz.

Bolesne parcie na mocz – pozostałe przyczyny

Bolesne parcie na mocz niekoniecznie musi oznaczać choroby układu moczowego czy płciowego. Tego typu dolegliwość może świadczyć także m. in. o:

 • reaktywnym zapaleniu stawów – jest to choroba pojawiająca się jako powikłanie po wcześniej przebytej infekcji, najczęściej przewodu pokarmowego lub narządów płciowych; objawia się bólem i obrzękiem stawów oraz zmianami na narządach płciowych połączonymi z wyciekiem z cewki moczowej lub z pochwy, bólem podczas mikcji i bolesnym parciem na mocz,

 • cukrzycy i innych chorobach metabolicznych – jednym z objawów jest znacznie wzmożone pragnienia i w konsekwencji częste oddawanie dużych ilości moczu oraz parcie naglące,

 • chorobach układu nerwowego: stwardnienie rozsiane, udar mózgu, urazy rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona,

 • zaparciach – jeżeli w jelitach zalegają masy kałowe, mogą one uciskać pęcherz i tym samym powodować uczucie parcia na mocz.

Bolesne parcie na mocz – diagnostyka i leczenie

Ponieważ przyczyn bolesnego parcia na mocz jest wiele, niemożliwe jest ustalenie jednego sposobu leczenia. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, jeżeli zaobserwujemy u siebie takie dolegliwości, jak: częstomocz, bolesne parcie na mocz, krew w moczu, ból podczas mikcji czy ból podbrzusza  – mogą one bowiem świadczyć o poważnych schorzeniach.

Diagnostyka bolesnego parcia na mocz również może wyglądać inaczej, w zależności od objawów towarzyszących parciu na pęcherz. Najczęściej jednak lekarz zleca wykonanie:

 • badania ogólnego moczu,

 • posiewu moczu,

 • USG jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej.

Badaniami specjalistycznymi stosowanymi w diagnostyce chorób pęcherza są natomiast:

 • cystoskopia – badanie endoskopowe dróg moczowych polegające na wprowadzeniu cystoskopu do cewki moczowej,

 • cystometria – badanie urodynamiczne polegające na ocenie czynności dolnego odcinka dróg moczowych; pacjentowi zakłada się dwa cewniki – do cewki moczowej i do odbytnicy i dokonuje się pomiaru objętości wypływającego moczu (test przepływu moczu).

Z dolegliwościami ze strony pęcherza można sobie radzić, stosując domowe sposoby, należy jednak pamiętać, że nie powinny one zastąpić wizyty u specjalisty. Wśród naturalnych sposobów na bolesny pęcherz należy wymienić przede wszystkim picie soku z żurawiny (lub przyjmowanie suplementów diety z żurawiną). Poza tym, można zastosować leki zawierające furazydynę dostępne w aptece bez recepty.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >