Charakterystyczny objaw raka jelita grubego. Nie czekaj z wizytą u lekarza
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. To bardzo podstępna choroba, która rozwija się skrycie i powoli, zazwyczaj nie dając zauważalnych objawów. Należy być czujnym i obserwować swój organizm. Jeśli zauważymy u siebie pewne dolegliwości, nie czekajmy z wizytą u specjalisty.
W większości przypadków rak jelita grubego jest wykrywany w stadium zaawansowanym
Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na jego wyleczenie. Niestety Polska wciąż znajduje się na końcu Europy, jeśli chodzi o wczesną wykrywalność raka jelita grubego. „W 80% przypadków, diagnozowany jest w postaci zaawansowanej i to rzutuje na tak zwaną medianę 5-letniego przeżycia. W naszym kraju mediana ta wynosi 30 – 40%, przy czym w krajach zachodnich to 60 – 70%”. - tłumaczy gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Mediana 5-letniego przeżycia to wskaźnik, ile procent pacjentów przeżyje po 5 latach od momentu rozpoznania choroby i wdrożenia leczenia.
Objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy
Rak jelita grubego na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów, bądź są one prawie niezauważalne. Kiedy jest już w stadium zaawansowanym, możemy zaobserwować ogólne osłabienie i spadek masy ciała. W zależności od miejsca, w którym rozwija się rak, mogą występować różne objawy. W przypadku, kiedy rak umiejscawia się w prawej części jelita grubego, najczęściej mamy do czynienia z niespecyficznymi bólami brzucha o różnym umiejscowieniu. „Należy pamiętać, że objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Może także występować niezauważalne krwawienie z przewodu pokarmowego, objawiające się w postaci narastającej niedokrwistości.
Jeśli rak rozwija się w lewej części jelita grubego, częściej mamy do czynienia z krwawieniem jawnym, czyli zauważalnym podczas wypróżniania. Występują także zaburzenia rytmu wypróżnienia, a jeśli nowotwór obejmie cały obwód jelita grubego, może dojść do jego niedrożności.
Jeżeli rak obejmie odbytnicę, pojawiają się widoczne krwawienia, zaburzenia rytmu wypróżnienia, a także stolce są ołówkowate. W zaawansowanej postaci, przy odbycie może być wyczuwalny guz.
Kolonoskopia ratuje życie
Podstawą profilaktyki raka jelita grubego jest zdrowy tryb życia, czyli prawidłowa dieta, unikanie używek i aktywność fizyczna. Bardzo ważne jest też wykonywanie profilaktycznej kolonoskopii. „Tutaj mamy narzędzie, które nie tylko wykrywa zmiany wczesne czy zaawansowane, ale jednocześnie pozwala nam na usunięcie polipów czy zmian nowotworowych. Głównie chodzi o to, żebyśmy usuwali zmiany nowotworowe i nie pozwalali na to, aby doprowadziły do rozwoju raka jelita grubego.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
Profilaktyczną kolonoskopię powinniśmy wykonywać regularnie (co 5 - 10 lat) po ukończeniu 50 roku życia. W obciążeniach rodzinnych należy zgłosić się na badanie po 40 roku życia, a nawet wcześniej. „Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazują, że u 30% osób w wieku 40 - 45 lat, które poddają się profilaktycznym kolonoskopiom, wykrywane są jakieś zmiany nowotworowe. W związku z tym coraz więcej krajów skłania się ku temu, by u osób nieobciążonych rodzinnie tę granicę wieku z 50 roku życia przesunąć niżej.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.