Chcesz się pozbyć plam na skórze? Oto prawdziwy pogromca przebarwień
Kwas azelainowy jest szeroko stosowany w dermatologii i kosmetologii. Wykorzystuje się go w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, a także w usuwaniu przebarwień. Jest dobrze tolerowany przez wrażliwą skórę i nie wykazuje działania fototoksycznego. Jeśli przebarwienia to Twoja zmora, szukaj kosmetyków z tym składnikiem.
Właściwości kwasu azelainowego
Kwas azelainowy to naturalny związek, który występuje między innymi w ziarnach zbóż. Wykorzystywany jest głównie w terapii trądziku zaskórnikowego, grudkowo-krostkowego i różowatego, a dzięki zdolności hamowania melanogenezy znalazł także zastosowanie w usuwaniu przebarwień różnego pochodzenia.
Kwas azelainowy wykazuje działanie:
- keratolityczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwłojotokowe,
- hamujące melanogenezę.
Kwas azelainowy, w przeciwieństwie do większości kwasów, nie wykazuje działania fototoksycznego, dlatego można go stosować w okresie wiosenno-letnim. Ponadto, jest dobrze tolerowany przez cerę wrażliwą i naczynkową , dlatego znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego.
Kwas azelainowy na przebarwienia i młodszy wygląd skóry
Kwas azelainowy posiada zdolność redukcji przebarwień skórnych różnego pochodzenia (potrądzikowych, posłonecznych, hormonalnych) . Jego działanie polega na inhibicji syntezy melaniny, co powoduje stopniowe rozjaśnianie plam i wyrównanie kolorytu skóry. Efekty jego stosowania są widoczne już po kilku tygodniach regularnego aplikowania.
Ponadto, kwas azelainowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne i stymulujące komórki skóry do odnowy , dzięki czemu ma korzystny wpływ na skórę z widocznymi oznakami fotostarzenia. Nie tylko redukuje przebarwienia, ale także sprawia, że skóra odzyskuje promienny i młody wygląd.
Przeczytaj też: Znakomity krem kosztuje zaledwie 15 zł. Przebarwienia skóry ukrywa jak makijaż
Jak stosować kwas azelainowy?
Kwas azelainowy występuje maściach i kremach w stężeniach 5-20%. W wyższych stężeniach stosowany jest w gabinetach kosmetycznych, jako składnik peelingów chemicznych. Mimo że preparaty z kwasem azelainowym w niższych stężeniach są dostępne bez recepty, zaleca się, aby stosować je pod kontrolą dermatologa lub kosmetologa.
Miejscowe stosowanie kwasu azelainowego uznawane jest za skuteczną, bezpieczną i dobrze tolerowaną terapię, jednak na początku mogą wystąpić łagodne działania niepożądane , takie jak m.in. miejscowe podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, świądu, pieczenia, suchości i łuszczenia się.
Nie zaleca się równoczesnego stosowania kwasu azelainowego z innymi silnymi kwasami , takimi jak kwas salicylowy czy glikolowy. Takie działanie może bowiem powodować nadmierne wysuszenie i podrażnienie skóry, a nawet uszkodzenie jej bariery ochronnej. Warto także pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, aby nie niwelować efektów terapii.
Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kwasem azelainowym, na początku wybierajmy preparaty z niższym stężeniem, stopniowo przechodząc na wyższe stężenia. Pozwoli to skórze przyzwyczaić się do substancji, minimalizując ryzyko działań niepożądanych i podrażnień.
Preparaty z kwasem azelainowym, które przetestowałam na własnej skórze i bardzo polecam:
Aza Tonic Peel Mission – delikatny tonik, idealny na początek przygody z kwasem azelainowym;
krem z kwasem azelainowym ARKANA AzAc FORTE 15% Cream - mocniejszy preparat, bardzo skuteczny (mój ulubieniec wśród wszystkich kosmetyków na przebarwienia pozapalne), zaraz po aplikacji powoduje trochę nieprzyjemne uczucie pieczenia i mrowienia skóry, które z czasem mija.
Przeczytaj też:
Trądzik trzeba leczyć. Objawy i metody leczenia trądziku
Maść cynkowa. Idealna cera za mniej niż 6 zł!
Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp