Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Maść cynkowa. Idealna cera za mniej niż 6 zł!
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 01.05.2024 11:31

Maść cynkowa. Idealna cera za mniej niż 6 zł!

Maść cynkowa
Fot. Canva

Maść cynkowa znana jest od lat, ale nie każdy wie, jak szerokie ma zastosowanie. Można ją stosować na trądzik, stany zapalne skóry, opryszczkę, a także na odparzenia. Ten produkt kosztuje około 6 zł, dlatego warto zaopatrzyć się w niego już teraz. 

Właściwości maści cynkowej

Maść cynkowa, czy raczej pasta (gdyż maść cynkowa ma bardzo gęstą konsystencję i przeznaczona jest do stosowania punktowego), polecana jest przede wszystkim na wypryski skórne. Tlenek cynku jest nieoceniony w walce z trądzikiem i pomaga uzyskać rewelacyjne efekty w krótkim czasie. Działa antybakteryjnie, wysuszająco i przeciwzapalnie, przez co przyspiesza gojenie zmian skórnych i pomaga szybko uzyskać efekt gładkiej cery bez wyprysków. 

Ponadto maść cynkową można stosować na odparzenia, także te u niemowląt (tzw. odparzenia pieluszkowe). Łagodzi podrażnienie skóry, otarcia, a także pozwala pozbyć się swędzących krostek.

Można ją także stosować przy opryszczce, co wspomaga wysuszanie zmian skórnych i łagodzi uczucie świądu i bólu. 

Jak stosować maść cynkową?

Maść cynkową należy nakładać punktowo, na zmiany skórne. Nie zaleca się smarowania nią całej twarzy, ponieważ w jej składzie znajduje się wazelina, a ta zatyka pory i może powodować powstawanie wyprysków czy krost. Dodatkowo nakładana na zdrową skórę może prowadzić do jej wysuszenia i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry. Natomiast stosowana punktowo wysusza zmiany skórne, łagodzi ból i świąd. Zawsze należy zapoznać się z ulotką i informacjami od producenta. 

Maść cynkowa była swego czasu najpopularniejszą maścią na zmiany skórne! Należy nakładać ją na czystą, dokładnie osuszoną skórę i tylko w miejscu występowania problemu!

 

Dla kogo maść cynkowa?

Maść cynkową (bez kwasu salicylowego) można stosować już od pierwszego miesiąca życia. Jest to produkt bezpieczny, pod warunkiem, że używa się go rozsądnie i tylko na zmiany skórne. Nie jest polecane jej stosowanie u osób z zaawansowanym stanem zapalnym skóry oraz na otwarte rany.

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta maść doskonale sprawdzi się na popękane pięty. Kosztuje jedynie kilkanaście złotych

Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

Polecane