Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroby przyzębia dotykają często osoby młode. Jak im zapobiegać?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Choroby przyzębia dotykają często osoby młode. Jak im zapobiegać?

Choroby przyzębia dotykają często osoby młode. Jak im zapobiegać?
pixaby.com

Choroby przyzębia – przyczyny

Zapalenie przyzębia rozwija się na bazie nieleczonego i długotrwałego zapalenia dziąseł. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Zmiany chorobowe obejmują nie tylko dziąsła, ale także kości i więzadła zęba.

Inne przyczyny chorób przyzębia to:

brak witamin,wady zgryzu,leki podawane chorym na padaczkę,cukrzyca,nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne,zaburzenia metaboliczne,częste wymioty.

Choroba przyzębia dotyka nie tylko ludzi starszych, u których ma ona wolny przebieg, lecz także osób młodych, nawet tych przed 30. rokiem życia. Mówi się wówczas o postaci agresywnej, w której destrukcja tkanki kostnej w przeciągu 3 miesięcy sięgnąć może nawet 2 mm. Związane jest to często z defektem układu odpornościowego pacjenta.

Choroby przyzębia – objawy

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić, jest krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów bądź przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego.

Stan zapalny może rozwinąć się już po 3-4 dniach nieusuwania płytki. Dziąsła stają się wówczas:

skłonne do krwawień,zaczerwienione,tkliwe,obrzęknięte.

Inne objawy to:

rozchwianie zębów,obniżenie się szyjek zębowych,suchość, niesmak i brzydki zapach z ust,nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno.

Choroby przyzębia – leczenie

Kiedy dojdzie do stanu zapalnego dziąseł, należy udać się do stomatologa. Usunie on najpierw kamień nadziąsłowy, podziąsłowy oraz usunie płytkę nazębną.

Kiedy dojdzie do zapalenia przydziąseł, w pierwszej kolejności należy wprowadzić leczenie przeciwzapalne, które usunie przyczynę choroby. Kolejnym etapem okażą się w tym przypadku zabiegi naprawczoregeneracyjne dla uszkodzonych struktur przyzębia, które usuną skutki schorzenia.

Choroby przyzębia – jak zapobiegać?

Aby zapobiec chorobom przyzębia, należy regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy wybrać się do periodontologa. Jest to lekarz, który zajmuje się chorobami przyzębia.

Istotna w przypadku tych schorzeń jest także prawidłowa higiena jamy ustnej, która polegać będzie na dobrej technice mycia zębów i używania nitek dentystycznych.

Tagi: