Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza
Cukrzyca jest zdradliwą chorobą, która potrafi ukrywać się przez wiele lat. Czasem możemy jednak dostrzec pewne pozornie nieszkodliwe objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy typu 2. Jednym z nich są zmiany na paznokciach. Niestety, bardzo łatwo je zbagatelizować. Na co zwrócić uwagę?
Objawy cukrzycy
W cukrzycy typu 1 oraz typu 2 objawy są takie same, jednak różnią się dynamiką występowania.
„W obu typach cukrzycy objawy są takie same. Różnica polega na tym, że przy cukrzycy typu 1 objawy występują nagle i z reguły wszystkie na raz. W cukrzycy typu 2 w zależności od poziomu cukru, stan ten może trwać bardzo długo, a objawy są nieznacznie nasilone. Z reguły jest to kwestia miesięcy, a nawet lat. Na początku dochodzi do stanu przedcukrzycowego, po czym rozwija się cukrzyca. ” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Do typowych objawów cukrzycy zaliczamy:
- wzmożone pragnienie,
- nadmierne oddawanie moczu,
- przemęczenie i apatia,
- osłabienie,
- nadmierna senność,
- ropne zmiany skórne,
- przewlekłe i trudno gojące się rany.
„Typowe objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, nagła redukcja dużej masy ciała, złe samopoczucie, osłabienie, senność, ropne zmiany skórne, przewlekłe i trudno gojące się rany.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.
Istnieją też inne objawy, które można bardzo łatwo zbagatelizować. Dotyczą między innymi paznokci.
Grzybica paznokci
Grzybica paznokci należy do częstych komplikacji cukrzycy. Spowodowana jest nadmiernym poziomem cukru we krwi i osłabieniem układu odpornościowego. Najczęściej dotyka paznokci u stóp, ale może również występować na dłoniach. Zmiany mogą występować na jednym lub wielu paznokciach. Charakteryzują się zmianą koloru paznokcia na biały, żółty lub brązowy, pogrubieniem, kruchością oraz rozwarstwieniem i odklejeniem płytki paznokciowej od łożyska. Towarzyszy im charakterystyczny zapach.
Paznokcie Terry'ego
Nazwa "paznokcie Terry'ego" pochodzi od nazwiska lekarza, który w latach 50. jako pierwszy opisał charakterystyczne zmiany zaobserwowane u pacjentów. Jest to charakterystyczna zmiana barwy płytki paznokciowej. Bliższa część paznokcia ma biały kolor, natomiast dalsza (tzw. dystalna) jest różowa. Ponadto płytka staje się zmętniona i matowa.
Linie Beau
Są to zmiany w postaci poprzecznych rowków lub zagłębień, zazwyczaj ulokowanych równolegle do siebie.
Można je zaobserwować przede wszystkim na dużych palcach u stóp oraz kciukach. Wywołane są zatrzymaniem wzrostu płytki paznokcia.