Stan skóry, włosów i paznokci często odzwierciedla ogólny stan zdrowia organizmu. Niedobory witamin, problemy hormonalne czy choroby narządów wewnętrznych mogą powodować ich osłabienie, przebarwienia lub zmiany w strukturze. Warto zwracać uwagę na ich wygląd, ponieważ mogą być wczesnym sygnałem problemów zdrowotnych.
Słabe, łamliwe i rozdwajające się paznokcie to problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najczęściej dotyka on jednak pań, które długotrwale stosują manicure hybrydowy. Powrót płytki paznokcia do stanu sprzed zabiegu potrafi być nie lada wyzwaniem. Co można zrobić, gdy wygląd paznokcie powoduje dyskomfort? Znamy świetny, domowy sposób, który temu zaradzi.
Wrastający paznokieć powoduje ogromny dyskomfort i ból podczas chodzenia. To schorzenie wynika z tego, że płytka paznokcia, zwykle dużego palca, wbija się w sąsiadującą tkankę, a to prowadzi często nawet do stanu zapalnego.Osoby ze skłonnością do wrastających paznokci, wycinają płytkę głęboko, by nie dopuścić do drażnienia skóry. To jednak tylko chwilowe rozwiązanie.
Często zamalowujemy swoje paznokcie, a szkoda, bo paznokcie mogą być bardzo dobrym wyznacznikiem naszego zdrowia. Zdarza się, że zmiany w ich kolorze, kształcie czy strukturze, mogą wskazywać na poważne choroby, m.in. na raka. Na co zwrócić uwagę?
Rozdwajające się paznokcie są słabe i łamliwe. Niewiele potrzeba, by taki paznokieć się złamał lub pękł. Żeby coś na to zaradzić, wiele pań stosuje lakiery i odżywki do paznokci, bo faktycznie, w pewnym stopniu sposoby te chronią słabą płytkę. Jednak to tylko walka z objawem.Paznokcie, które się rozdwajają, to nie tylko defekt kosmetyczny. To także znak, że w organizmie brakuje pewnych substancji odżywczych. I jeśli chcemy wzmocnić paznokcie, musimy zadbać o zdrowie w sposób kompleksowy.
Co mówią o nas nasze paznokcie? Jak się okazuje, całkiem sporo. I wcale nie chodzi tu o to, że gdy ktoś ma czyste i zadbane, to prawdopodobnie jest też miłym i poukładanym człowiekiem. Wygląd paznokcie świadczyć może o naszym zdrowiu.Wszelkie zmiany w ich kondycji, to, czy stały się łamliwe, czy płytka zmieniła kolor, nabrała przebarwień, może wskazywać na proces toczący się w organizmie. To mogą być tylko niedobory witamin i minerałów, ale także poważne stany, jak choroby tarczycy, czy płuc.
Zadbane, estetyczne paznokcie, wiele mówią o człowieku i o jego charakterze, np. o tym, czy lubi porządek i ład w życiu, czy jest schludny, lub czy nie przykłada uwagi do niektórych szczegółów. Ale z paznokci można wyczytać także stan zdrowia danej osoby. Wiele zmian w ich strukturze i wyglądzie może świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu, które nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Na przykład – rozwarstwiające się paznokcie, takie, które z łatwością odchodzą od palca, mogą być objawem choroby tarczycy. Ale nie tylko.
Zmaganie się z poważną chorobą może dotyczyć każdego. Początkowo jej objawy mogą być łagodne i niewinne, z czasem może zaatakować bardziej i to w najmniej spodziewanych momentach. Tak jest z Michałem Wiśniewskim, liderem zespołu "Ich Troje", któremu przez chorobę zaczęły znikać paznokcie.
Wiele kobiet uwielbia hybrydowy pedicure i manicure ze względu na trwałość, odporność na uszkodzenia i możliwość zamiany paznokcia niemalże w płótno malarskie. Jednak ten popularny sposób stylizacji paznokci może spowodować pewne szkody, gdy nie zostanie prawidłowo wykonany lub gdy się prawidłowo o niego nie zadba. Kiedy więc pedicure i manicure stanowią zagrożenie dla stóp i rąk? Zapytaliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.
Polki uwielbiają piękne paznokcie. Największą popularnością w naszym kraju od kilku lat cieszy się manicure hybrydowy – takie paznokcie można nosić przez kilka tygodni. Niestety są badania sugerujące, że utwardzane lampą UV “hybrydy” mogą powodować raka. Kobiety, które chcą mieć zadbane paznokcie, ale nie chcą zwiększać ryzyko raka, mogą skorzystać z innej usługi oferowanej przez kosmetyczki – chodzi o manicure tytanowy, do którego wykonania nie potrzeba rakotwórczego promieniowania UV.
Modne paznokcie na lato? Mamy dla was najlepsze propozycje paznokci, które teraz są na topie. Klasyczny french odchodzi do lamusa, ustępuje bowiem ozdobom, brokatom i kolorom. Latem można zaszaleć i wyróżnić się z tłumu pięknymi paznokciami.
Wiosna za pasem, a wraz z nią maj – jeden z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych miesięcy w roku. I takie też są majowe trendy, jeśli chodzi o paznokcie – pełne kolorów! Ten manicure będzie najmodniejszy w maju 2024 roku – energetyczny i odważny, jak nasze wiosenne plany.
Kształt paznokci może wiele powiedzieć o stanie zdrowia organizmu. Kiedy obserwujemy odstępstwa od normy - zielone lub białe plamki lub to, że paznokcie rosną do góry, należy zastanowić się nad możliwą przyczyną, która nie zawsze wynika z niewłaściwej pielęgnacji lub urazu.
Lakiery hybrydowy zna każda z nas - długo się trzyma na paznokciach, nie ściera się, nie blaknie, nie odpryskuje. Chciałoby się powiedzieć - same zalety. Niestety coraz powszechniejsze jest uczulenie na hybrydę. Łatwo je rozpoznać, pierwszy objawem są swędzące paznokcie i opuchnięte wały paznokciowe. Kiedy uczulenie się pojawi z hybrydy trzeba zrezygnować. Na jak długo? Czasami już na zawsze - na szczęście są alternatywne metody, dzięki którym można cieszyć się pięknymi paznokciami.
Cukrzyca jest zdradliwą chorobą, która potrafi ukrywać się przez wiele lat. Czasem możemy jednak dostrzec pewne pozornie nieszkodliwe objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy typu 2. Jednym z nich są zmiany na paznokciach. Niestety, bardzo łatwo je zbagatelizować. Na co zwrócić uwagę?