Czarna tabletka na grypę i przeziębienie. Czy warto łykać węgiel aktywny?
Węgiel aktywny lub aktywowany znajduje się niemal w każdej domowej apteczce. Zabieramy go również w podróż – zwykle w wiadomych celach. Ma powstrzymać biegunkę i zapobiegać skutkom zatrucia.
To produkt, który wykazuje znacznie szersze spektrum działania. Ze względu na porowatą budowę ma właściwości adsorpcyjne, polegające na wiązaniu substancji, które go otaczają. Okazuje się, że węgiel aktywny można z powodzeniem stosować we wczesnej fazie grypy i przeziębienia.
Węgiel aktywny – na co stosować?
Węgiel aktywny ma różnorodne zastosowania, nie tylko w kontekście zatrucia czy biegunki. Ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne może pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych, takich jak:
Biegunka i zatrucia pokarmowe
Skutecznie wiąże toksyny i zapobiega ich wchłanianiu przez organizm
Grypa i przeziębienie
Wspomaga usuwanie patogenów i toksyn we wczesnej fazie infekcji
Problemy skórne
Może być stosowany miejscowo w formie maseczek, pomaga w absorpcji zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, wspierając powrót skóry do równowagi
Detoksykacja organizmu
Stosowany regularnie, pomaga w naturalnym oczyszczaniu organizmu z toksyn
Na rynku dostępny jest w postaci proszku do sporządzania zawiesiny, kapsułek i tabletek.
Fot. Canva/Quils, Getty Images
Węgiel aktywny na żołądkowe perturbacje i piękną skórę
Tradycyjne zastosowanie węgla aktywnego to pomoc w leczeniu biegunki i zatrucia pokarmowego . Dzięki swojej zdolności do wiązania toksyn, zapobiega ich wchłanianiu przez układ pokarmowy. Węgiel aktywowany działa poprzez adsorpcję substancji chemicznych, co oznacza, że przyciąga do siebie toksyny, które następnie wydalane są z organizmu. Doskonale się sprawdza w przypadku nagłych dolegliwości żołądkowych.
Węgiel aktywny był stosowany już w starożytności przez Egipcjan, którzy używali go do oczyszczania ran. Dziś jest jednym z najstarszych środków leczniczych , którego szerokie zastosowanie docenia się nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce i dietetyce. Świetnie się sprawdza jako pomoc w walce z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry.
Grypa i przeziębienie – węgiel pomoże?
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że czarne tabletki z węglem mogą być stosowane we wczesnej fazie leczenia grypy, przeziębienia i innych infekcji. Podobnie, jak w przypadku dolegliwości żołądkowych, tu również
jego działanie opiera się na wiązaniu toksyn i bakterii obecnych w przewodzie pokarmowym
, oczyszczając i odciążając organizm.
Co prawda nie wyleczy samej infekcji, jednak
znacząco może zmniejszyć jej wpływ na organizm
, wpierając detoksykację organizmu i skracając czas powrotu do zdrowia.
Ważne, aby w czasie stosowania węgla (z reguły 2-3 razy dziennie po 1-2 kapsułki, w zależności od stężenia, nie przekraczając zalecanego dawkowania) nie rezygnować z przepisanych leków i witamin wpierających organizm w walce z infekcją, lecz przyjmować je o innej porze. Zachowajmy co najmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem kapsułek węgla a innymi substancjami, aby nie zaszkodzić ich wchłanianiu i nie osłabić skuteczności.
Pamiętajmy również, że nadmierne stosowane węgla aktywnego może prowadzić do zaparć i problemów żołądkowo-jelitowych . W przypadku chorób i przyjmowanych na stałe leków, stosowanie produktu skonsultujmy ze specjalistą.
Zobacz także:
Czerwone plamy na nogach to nie tylko problem estetyczny. Lepiej biegnij do lekarza
Jak uspokoić dziecko? Jest coś takiego, co działa naprawdę skutecznie
Polacy używają tej przyprawy do każdego dania. A ona zwiększa ryzyko stwardnienia rozsianego