Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To pięć głównych przyczyn zaburzeń połykania, czyli dysfagii. Lekarz wyjaśnia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 26.09.2024 07:04

To pięć głównych przyczyn zaburzeń połykania, czyli dysfagii. Lekarz wyjaśnia

Dysfagia, połykanie
Fot. Shutterstock/ Zay/Nyi/ Instagram/ Laryngologia po prostu

Dysfagia jest zaburzeniem, w którym występują problemy z połykaniem. Może to mieć różne przyczyny, takie jak m.in. nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni czy też przełyku. 

Zaburzenia połykania mogą skutkować poważnymi powikłaniami, dlatego objawów dysfagii nie można ignorować. Dr hab.n.med. Mirosław Szczepański zdradził na swoim profilu “Laryngologia po prostu” pięć głównych przyczyn zburzeń połykania, czyli dysfagii.

 

Czym jest dysfagia?

Dysfagię określamy zaburzenie związane z utrudnionym przechodzeniem pokarmu z jamy ustnej przez przełyk do żołądka. Dysfagia wywodzi się z greckiego dysphagia i zbudowane jest z dwóch cżłonów: dys, czyli złe, trudne, zaburzone oraz phagien, czyli jedzenie, połykanie.

Dysfagia jest objawem schorzeń przełyku. Dlatego nie wolno ignorować tego zaburzenia, ani też go lekceważyć. Dysfagia może występować zarówno przy spożywaniu pokarmów stałych, ale też płynnych. Występują różne stopnie tego zaburzenia. W lżejszych przypadkach przełykanie jest utrudnione, z kolei w najcięższych jest po prostu niemożliwe.

Pięć głównych zaburzeń połykania

Laryngolog dr hab.n.med. Mirosław Szczepański za pośrednictwem Instagrama wskazał pięć głównych przyczyn zaburzeń połykania, czyli dysfagii.

Jako pierwszy punkt lekarz wymienia choroby neurologiczne, jak Choroba Parkinsona czy też udar. Kolejnym punktem wymienionym są guzy w gardle i przełyku, mogące powodować trudności w przełykaniu. Dysfagia bardzo często występuje w trakcie refluksu żołądkowo-przełykowego. Lekarz podkreśla też, że czasem są to urazy okolicy szyi bądź klatki piersiowej, powodujące trudności w przełykaniu. Ostatnim punktem wymienionym przez lekarza jest osłabienie mięśni, które często występuje wraz z wiekiem.

Ważną kwestią w rozpoznaniu i leczeniu jest wiek

Ważną kwestią w rozpoznaniu oraz leczeniu dysfagii jest wiek pacjenta, gdyż zaburzenie połykania inaczej rozpatruje się w pediatrii, a inaczej w geriatrii. Dzieje się tak, ponieważ inne jednostki chorobowe są przyczyną nieprawidłowości żywieniowych.

Dodajmy, że jeśli zaburzenia połykania wystąpią nagle, to najprawdopodobniej przyczyną jest utknięcie w przełyku ciała obcego lub zapalenie po długotrwałym stosowaniu leków. 

Czytaj też:

Jak wrócić do aktywności fizycznej po leczeniu onkologicznym? Lekarz wyjaśnia

Gdy się pojawi, biegiem do lekarza. Zachoruje 4 mln osób

Gdy choruje umysł, zmienia się skóra. Psychiatra o tym, jak psychika wpływa na wygląd

 

 

"Jem mało, a nie chudnę". Dietetyk rozprawia się ze słynnym zdaniem i zdradza, czy to możliwe
chudnięcie, jedzenie, dietetyk
Często można natknąć się na zdanie, “mało jem, lecz nie chudnę”. Być może ktoś z naszych znajomych tak mówi, lub też my sami wypowiadamy to zdanie. Dietetyk Michał Wrzosek za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowił rozłożyć to zdanie na czynniki pierwsze i zdradził, czy rzeczywiście można jeść mało i nie chudnąć.
Czytaj dalej
Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany
18. Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci”
18. Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci”
Wyobraź sobie taką historię. Są lata 90. Jedziesz autokarem na wycieczkę z całą klasą. Przysnąłeś, ktoś przechodził obok, zobaczył to. Parę osób zaczęło się podśmiewać, bo wiadomo, nikt, śpiąc na siedząco, nie wygląda zbyt elegancko. Szczęka opadła, może da się tam wsunąć paluszek, jakiegoś chrupka. A jeśli obok przeleci mucha, to już pół autokaru będzie miało ubaw. Ale ockniesz się, powiesz im coś do słuchu, ktoś rozda cukierki, po czym wszyscy zapomną o tym incydencie.Wycieczka teraz? Takie przyśnięcie zostanie natychmiast sfotografowane, zostaną mu dorobione chmurki, jakiś tekst. Jako mem będzie rozesłane do całej klasy. Komuś się tak spodoba, że prześle jeszcze dalej. Nigdy nie wiesz kiedy i w jakich okolicznościach, może wypłynąć to, że znalazłeś się kiedyś w tak niekorzystnej sytuacji. Właśnie w takiej rzeczywistości żyją nasze dzieci.
Czytaj dalej