Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Grypa

Grypa

Grypa jest jedną z najczęstszych chorób, na którą chorują Polacy. Każdego roku na tę dolegliwość chorują miliony osób.

Ptasia grypa, choroba
19.04.2024 12:39 Ten wirus ma "wyjątkowo wysoką śmiertelność". WHO ostrzega

Światowa Organizacja Zdrowia nie ma dobrych informacji. Wirus ptasiej grypy H5N1 w szybkim tempie rozprzestrzenia się na inne gatunki, ponieważ atakuje też ludzi i ssaki. Jak wyjaśnia WHO, szczep charakteryzuje się wyjątkowo wysoką śmiertelnością. Naukowcy mają obawy co do tego, że wkrótce może rozwinąć zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka. “Szczep A (H5N1) stał się globalną pandemią odzwierzęcą” - wyjaśnił w rozmowie z mediami Jeremy Farrar, główny naukowiec agencji ONZ ds. zdrowia.

Kaszel, lek na kaszel
25.03.2024 17:26 Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"

Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.

Szczepienia, zdrowie, szczepionki
21.03.2024 12:15 Polacy już się nie szczepią. Po pandemii mają dość nie tylko szczepionek na covid

Przeciwko grypie szczepi się coraz mniej Polaków. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwracają uwagę na to, iż cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed czasów pandemii koronawirusa.W jesienno-zimowym sezonie zaszczepiło się tylko 5,5 proc osób. To o 2. proc mniej, niż w ubiegłym. Obecny system finansowania szczepień jest jednym z najbardziej korzystnych dla pacjentów w Europie, a mimo to Polacy z wakcynacji nie chcą korzystać. Dlaczego?

szczepienie, grypa, covid
15.03.2024 15:55 Grypa bez kontroli – drugi rok z rzędu odnotowano spadek wyszczepialności!

Po kilku sezonach wzrostów „Cofnęliśmy się do poziomu wyszczepialności sprzed pandemii” – tak eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych komentowali kolejny sezon szczepień jesienno-zimowych, który przyniósł spadek wyszczepialności i wyniósł zaledwie 5,5%. W ramach szerokiej współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami, zidentyfikowali przyczyny malejącego zainteresowania szczepieniami i wskazali jakie są niezbędne zmiany w systemie i organizacji, które mogą zwiększyć dostęp do szczepień, co w skutku podniesie poziom wyszczepialności.  

świnki
01.12.2023 16:11 Nowy szczep świńskiej grypy. Zakażenie wykryto u człowieka

Trwa dochodzenie brytyjskiej służby zdrowia w sprawie pierwszego potwierdzonego przypadku nowego szczepu świńskiej grypy w Wielkiej Brytanii. Patogen został wykryty u pacjenta w trakcie rutynowego badania na grypę. 

przepisywanie recept
28.11.2023 16:56 Lekarze zbyt pochopnie przepisywali ten lek. Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega

Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega: niekontrolowane przepisywanie leków na receptę pacjentom może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i narusza zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik Praw Pacjenta zakwestionował działanie podmiotów leczniczych, które zbyt pochopnie przepisywały swoim pacjentom leki na grypę typu A, narażając pacjentów na pogorszenie stanu zdrowia. 

Papież Franciszek
27.11.2023 12:46 Papież Franciszek trafił do szpitala. Jaka choroba jest groźna dla osób w tym wieku?

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Lekki stan grypopodobny – mówi oficjalny komunikat Watykanu. .Czy jako 86-letniemu seniorowi papieżowi grozi zapalenie płuc, które jest częstym powikłaniem po grypie i jest szczególnie częste i niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku?Papież Franciszek w ostatnich dniach niedomaga: doskwiera mu ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura. Z tego powodu nie wygłosił między innymi przemówienia przygotowanego specjalnie na spotkanie z europejskimi rabinami i oświadczył zmęczonym głosem: „Wolę dziś nie czytać przemówienia, wolę przekazać Państwu jego kopię”. Biuro prasowe Watykanu zakomunikowało, że z powodu „lekkiego stanu grypopodobnego wszystkie zaplanowane audiencje zostały odwołane”.

przychodnia
06.11.2023 11:11 Coz wypisywaniem recept? Apel pielęgniarek

W Polsce szczepienia przeciwko grypie wciąż są mało popularne. Zmienić chcą to pielęgniarki, które walczą o tego rodzaju uprawnienia. Ich celem jest możliwość samodzielnego wystawiania recept na darmowe szczepienia na grypę. 

grypa
05.11.2023 12:12 Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło?

Sezon jesienno-zimowy, czyli dla wielu z nas sezon infekcji, nadchodzi. Listopad jest miesiącem, w którym chorujemy najczęściej. Mimo iż pandemia koronawirusa jest za nami, to wciąż słyszymy o kolejnych jego mutacjach i zakażeniach. W zeszłym roku mieliśmy jednocześnie falę zachorowań na grypę, RSV i COVID-19. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozpoznać, z którą z infekcją mamy do czynienia. Poznaj charakterystyczne objawy COVID 19, RSV i grypy. 

grypa
23.10.2023 16:21 Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd

Choruje sześć milionów Polaków rocznie. Boimy się raka i udarów, a powikłania po grypie mogą doprowadzić do zawału i śmierci nawet młode osoby. Jakie są pierwsze objawy, jak się chronić przed grypą i co robić, gdy już zachorujemy, by nie doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowego?Co roku grypa i jej powikłania doprowadzają do śmierci około sześciu tysięcy polskich seniorów. Jeśli chodzi o młode osoby, przydarza się to najczęściej tym, którzy grypy nie “wyleżą”, tylko nie chcą brać zwolnienia lekarskiego wychodzą w infekcją z domu i jadą do pracy. Dane za ostatni sezon grypowy podał Narodowy Instytut Zdrowia i Higieny – Państwowego Zakładu Higieny. A Ministerstwo Zdrowia na stronie Pacjent.gov.pl właśnie opublikowało podpowiedzi, jak się uchronić przed grypą. I nie, nie chodzi tylko o szczepienia. 

Epidemia grypy hiszpanki, Nowy Jork, 1918
14.10.2023 16:02 Grypa groźna głównie seniorów. Wiesz, że słynna hiszpanka zabijała też młodych? Nowe odkrycie naukowców

Zabiła 50 milionów ludzi. Pandemia grypy hiszpanki z 1918 r. była jedną z największych plag w historii współczesnego świata. Naukowcy zbadali właśnie na nowo szczątki szkieletów ofiar zarazy, jakie znajdowały się w Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland. Do jakich wniosków doszli?Grypa hiszpanka dopadła co trzeciego żyjącego w 1918 roku człowieka na świecie. Kto najczęściej chorował na tę wyjątkowo groźną odmianę grypy? Nowe badania naukowców zadają kłam teorii, której byliśmy pewni prawie 100 lat. Od tego czasu badaczy intryguje jedna sprzeczna z intuicją cecha tej pandemii. Według współczesnych relacji i późniejszych badań demograficznych zmarła nieproporcjonalnie duża liczba młodych, zdrowych osób. Nowa analiza szkieletów z tamtego czasu podważa tę tezę, sugerując, że najbardziej narażeni na śmierć byli ludzie, którzy byli już słabi, co ma miejsce w przypadku większości pandemii. „To ważne badanie” – mówi epidemiolog Andrew Noymer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, który nie był powiązany z badaniami. „To pomoże wyjaśnić sprawę grypy z 1918 roku”. Naukowca cytuje portal Science.org.W Polsce dotarł do tych badań portal Geek Week Interii, które na X (dawny Twitter) opublikował Interesting Engineering.

przychodnia
15.09.2023 16:30 Lekarze przemówili. Te 3 choroby teraz szaleją w przychodniach!

Przychodnie zaczynają przepełniać się pacjentami z infekcjami. Wszystko wskazuje na to, że zbliża się jesienny sezon infekcji. Koronawirus nie ustępuje, a dodatkowo towarzyszą mu też inne wirusy, takie jak grypa.

kot
03.07.2023 15:27 Czy ptasia grypa przejdzie z kotów na ludzi? Profesor Simon mówi wprost kto jest najbardziej zagrożony

Epidemia ptasiej grypy znana jest ludzkości od dawna. Jednak w ostatnich tygodniach w kilku polskich miastach wykryto 15 przypadków zakażeń kotów wirusem ptasiej grypy – o czym poinformował 26 czerwca Główny Lekarz Weterynarii. Czy jest to powód do obaw? Czy koty mogą przenosić wirusa grypy ptaków na ludzi? W jaki sposób człowiek może zakazić się ptasią grypą? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, polski autorytet w dziedzinie medycyny, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatologii, zakażeń HIV, endoskopii przewodu pokarmowego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

katar
27.02.2023 12:32 Być może całe życie źle wydmuchiwałeś nos. Farmaceuta zdradza, jak sobie nie zaszkodzić

Sezon przeziębień i grypy trwa. Objawem towarzyszącym infekcjom dróg oddechowych często jest katar. Zalegająca czy lejąca się z nosa wydzielina utrudnia oddychanie i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, że sposób wydmuchiwania nosa ma duże znaczenie. Jeśli robimy to źle, możemy sobie zaszkodzić! 

konferencja
22.09.2022 19:07 Sukces czy porażka? Czyli jak wygląda sytuacja w zakresie szczepień ochronnych w Polsce?

Podczas czterech paneli dyskusyjnych eksperci, naukowcy, lekarze, psycholodzy, przedstawiciele instytucji publicznych dyskutowali na temat szans i wyzwań stojących przed system szczepień w Polsce. Dużym sukcesem i krokiem w dobrym kierunku było wprowadzenie szczepień w aptekach – podkreślił prof. Jarosław Pinkas, Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Niemniej, mimo szeroko prowadzonej kampanii medialnej, Polska należy do krajów o najniższym poziomie wszczepienia przeciw COVID-19 w Europie (niespełna 60% populacji zostało w pełni zaszczepionych). Co roku w naszym kraju przeciw wirusowi grypy szczepi się jedynie 4-6% osób. Według danych PZH-NIPZ liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych wśród dzieci w okresie od 2016 do 2020 roku wzrosła 2-krotnie z 23 tys. do 50.5 tys. W ramach panelu prowadzonego przez Uniwersytet SWPS zastanawiano się nad przyczynami postaw wobec szczepień. Pierwszym skojarzeniem, jakie większość Polaków wypowiada po haśle „szczepienia” jest „koronawirus”. I choć rzeczywiście od końca 2020 roku szczepienia przeciwko COVID-19 stały się jednym z bardzo ważnych elementów debaty publicznej, to przecież rosnąca liczba osób uchylających się od szczepień na takie choroby jak odra czy krztusiec była ważną kwestią społeczną już przed marcem 2020 roku. Nie da się zaprzeczyć faktom - szczepienia ochronne są najefektywniejszą metodą zwalczania chorób zakaźnych. Podnoszenie zaufania do szczepień, które przekłada się na poziom wyszczepienia populacji, jest więc kluczowym wyzwaniem stojącym przed wszystkim odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w Polsce. Z danych uzyskanych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że postawy mieszkańców Polski wobec szczepień nie są spójne. Może to w przyszłości spowodować dalszy spadek poziomu wyszepienia populacji, a w dalszej perspektywie wzrost zagrożenia epidemiologicznego.Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed system szczepień w Polsce jest walka z fake newsami, podkreślali eksperci Akademii Leona Koźmińskiego. Czy dezinformację naukową można interpretować w kategoriach cyberwojny? Czy jest to zagrożenie porównywalne z katastrofą klimatyczną, bądź rozwojem technik AI? Jaką rolę odgrywają w tym procesie media społecznościowe? To pytania z którymi musimy się jak najszybciej zmierzyć. Mimo wszystko wysoka wyszczepialność w Polsce to sukces wszystkich profesjonalistów medycznych i osób działających na rzecz zdrowia publicznego. Wciąż zdecydowana większość Polaków dokonuje właściwych wyborów zdrowotnych. To optymistyczny wniosek płynący z konferencji CMKP, WUM, SWPS i ALK. Jednak nic nie jest dane raz na zawsze – pojawiające się wyzwania powinny mobilizować lekarzy, naukowców, edukatorów, przedstawicieli administracji publicznej do szukania nowych sposobów dotarcia z komunikatem zachęcającym do szczepień i podejmowania zdecydowanych działań na rzecz walki z dezinformacją.Cztery uczelnie – Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Leona Koźmińskiego i Uniwersytet SWPS zorganizowały konferencję naukową w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”. „Szczepienia przeciwko grypie u pracodawców bardzo zmniejszają absencję w pracy, ta sama prawidłowość dotyczy szczepień rotawirusowych” - mówił prof. Marcin Czech

Objawy grypy
19.03.2022 01:34 Jak rozpoznać grypę i jak odróżnić ją od Covid-19?

Współczynnik zachorowań na grypę i koronawirusa gwałtownie wzrasta. Zastanawiamy się, czy możemy odwiedzić naszych bliskich, czy brać udział w imprezach, czy wyjechać na święta i gdzie spędzić Sylwestra i Nowy Rok. W tym trudnym czasie dodatkowym problemem jest trudność w zakupieniu szczepionek przeciwko grypie i brak szczepionek przeciw koronawirusowi. Co robić, jeśli zauważymy niepokojące objawy chorobowe?