Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Czy dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko udaru? Głos zabrała kardiolog
Fot. Freepic/umlub.pl

Czy dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko udaru? Głos zabrała kardiolog

19 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Dieta ketogeniczna bije w ostatnim czasie rekordy popularności. To rodzaj diety niskowęglowodanowej, skupiającej się na spożywaniu małej ilości węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczu. Jej głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan zwany ketozą.

Lekarze mają bardzo różne zdanie odnośnie stosowania diety ketogenicznej. Dr hab. n. med Joanna Popiołek-Kalisz, prof. UM odniosła się w mediach społecznościowych do stosowania diety keto w kontekście kardiologii. Czy ten rodzaj diety może zwiększać ryzyko udaru?

Dieta keto, czyli ekstremalna redukcja spożycia węglowodanów

Jak przypomina Dr hab. n. med Joanna Popiołek-Kalisz, prof. UM - Kierownik Pracowni Dietetyki Klinicznej UMLub dieta keto jest modelem żywieniowym, zakładającym ekstremalną redukcję spożycia węglowodanów poniżej 10 proc. ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Ich miejsce w jadłospisie zastępuje tłuszcz.

Gospodarka lipidowa jest zależna zarówno od tłuszczów, jak i cukrów. W związku z czym powstaje wokół niej mnóstwo kontrowersji w kontekście ryzyka sercowo-naczyniowego. Lekarka przypomina, że obowiązujące wytyczne ESC dotyczące prewencji sercowo-naczyniowej wskazują cechy zdrowej diety, w tym m.in. wysokie spożycie owoców i warzyw, ale też błonnika.

Z kolei ograniczyć trzeba spożycie tłuszczów nasyconych i izomerów trans. Warto też ograniczyć spożycie soli do max. 5 g dziennie. Według ESC to właśnie te cechy stanowią wyznacznik długoterminowego bezpieczeństwa oraz korzyści z diety. Lekarka podkreśla, że dieta keto zazwyczaj nie spełnia tych kryteriów.

2148948974.jpg
Fot. Freepic

Nieregularne miesiączki mogą być oznaką chorób serca. Ważne ustalenia lekarzy
To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Stosowanie tej diety może nieść ze sobą potencjalne zagrożenia

Popiołek-Kalisz dodaje też, że dieta ketogeniczna ma potencjał w krótkoterminowej redukcji masy ciała, poziomu trójglicyerydów, hemoglobiny glikowanej i ciśnienia tętniczego.

Dietetyczka w obszernym wpisie na Instagramie podkreśla też, że diety low carb wydają się lepsze od diet z jeszcze niższą zawartością węglowodanów - w tym właśnie keto w kontekście śmiertelności sercowo-naczyniowej. Lekarka podkreśla, że stosowanie jej może nieść ze sobą potencjalne zagrożenia związane z interakcjami lekowymi lub też spadkiem beztłuszczowej masy ciała.

Zobacz też:

Gdzie trzymać chleb, by dłużej zachował świeżość? Wielu Polaków robi 1 błąd

W diecie keto najważniejsze jest wysokie spożycie tłuszczów

Przypomnijmy, że w diecie ketogenicznej najważniejsze jest wysokie spożycie tłuszczów, stanowiące główne źródło kalorii. Tłuszcze powinny pochodzić z olejów roślinnych, masła, oliwy z oliwek, orzechów, tłustych ryb czy też oleju kokosowego.

Spożycie białka powinno być kontrolowane i wynosić ok. 7-20 proc. kalorii. W diecie keto zaleca się też stopniowe wykluczanie węglowodanów z całego jadłospisu.

Czytaj też:

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt

Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo

Nieregularne miesiączki mogą być oznaką chorób serca. Ważne ustalenia lekarzy
To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko