Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nie daj się nabrać reklamie. Te pasty do zębów mogą niszczyć szkliwo
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 11.02.2024 13:38

Nie daj się nabrać reklamie. Te pasty do zębów mogą niszczyć szkliwo

mycie zębów
shutterstock

Szkliwo może ulegać uszkodzeniom wskutek działania różnych czynników, takich jak m.in. nieprawidłowa higieny jamy ustnej, niewłaściwa dieta, niektóre schorzenia czy leki. Należy mieć świadomość, że szkliwo się nie regeneruje, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać jego destrukcji. Przestawiamy 3 nieprawidłowe nawyki, które najczęściej rujnują nasze szkliwo. 

Mycie zębów od razu po posiłku

Wielu z nas ma zwyczaj mycia zębów zaraz po śniadaniu. Okazuje się, że przynosi to więcej szkody i pożytku. Podczas jedzenia, w jamie ustnej powstaje kwas, a myjąc zęby od razu po posiłku będziemy go wcierać w nasze szkliwo. Należy więc odczekać około pół godziny, zanim przystąpimy do czyszczenia zębów.

„Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów lek. stomatolog Bartosz Zimnoch.

Projekt bez nazwy - 2024-02-11T133736.373.png

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe" Dlaczego zęby są żółte? Jak je bezpiecznie wybielić? Zapytaliśmy stomatologa

Picie słodkich napojów gazowanych

W krajch rozwiniętych ogromną popularnością cieszą się kolorowe napoje gazowane. Są uwielbiane przez dorosłych, ale szczególnie przez dzieci. Niestety, pomijając fakt, że mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, są wrogiem naszych zębów. Znana wszystkim cola, jak i inne napoje tego typu powodują uszkodzenia szkliwa zębów. Należy także uważać na soki owoce i wino, które również nie sprzyjają zdrowiu naszych zębów.

„Cola zarówno jak i inne napoje gazowane mają niskie pH, które powoduje, że szkliwo się rozpuszcza.” - powiedział lek. stomatolog Bartosz Zimnoch.

Projekt bez nazwy - 2024-02-11T132135.039.png

Stosowanie drogeryjnych past wybielających

Komu z nas nie marzy się biały uśmiech? W drogeriach mamy dostępne najróżniejsze preparaty wybielające. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że większość z nich zawiera cząsteczki ścierające, które mają destrukcyjny wpływ na szkliwo.

„Głównie dotyczy to wybielających past do zębów, bazujących na działaniu abrazyjnym. W połączeniu ze zbyt mocnym szczotkowaniem mogą prowadzić do ścierania się szkliwa.” - powiedział lek. stomatolog Bartosz Zimnoch

Jeśli marzy nam się biały uśmiech, warto wybrać się do specjalisty, który w bezpieczny sposób pomoże nam osiągnąć wymarzony efekt. Zabiegi przeprowadzone w kontrolowany sposób przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną są nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej efektywne niż samodzielne wybielanie zębów w domu.

„Wybielanie nakładkowe bądź gabinetowe jest bezpiecznie i nie powoduje zaburzeń w strukturze szkliwa i zębiny.” - powiedział lek. stomatolog Bartosz Zimnoch.

Polecane