Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.04.2024 10:41

Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo

lek. Bartosz Zimnoch, zęby
Fot. lek. Bartosz Zimnoch: znanylekarz.pl. Tło: Canva / Robert Kneschke

Szkliwo może ulegać uszkodzeniom wskutek działania różnych czynników, takich jak m.in. nieprawidłowa higieny jamy ustnej, niewłaściwa dieta, niektóre schorzenia czy leki. Należy mieć świadomość, że szkliwo się nie regeneruje, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać jego destrukcji. 

Przestawiamy cztery nieprawidłowe nawyki, które najczęściej niszczą nasze szkliwo. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze stomatologiem lek. Bartoszem Zimnochem. 

Mycie zębów od razu po posiłku

Wielu z nas ma zwyczaj mycia zębów zaraz po śniadaniu. Okazuje się, że przynosi to więcej szkody i pożytku. Podczas jedzenia, w jamie ustnej powstaje kwas, a myjąc zęby od razu po posiłku będziemy go wcierać w nasze szkliwo. Należy więc odczekać około pół godziny, zanim przystąpimy do czyszczenia zębów.

- Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH - wyjaśnił w rozmowie dla Pacjentów lek. stomatolog Bartosz Zimnoch.

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (32).png
Fot. Canva / Getty Images Signature
Nowe zasady rozliczania składek zdrowotnych. Wiadomo, kiedy wejdą w życie Po tym poznasz, że alkohol uszkodził Twoją wątrobę. Wcale nie trzeba się upijać

Picie słodkich napojów gazowanych

W krajach rozwiniętych ogromną popularnością cieszą się kolorowe napoje gazowane. Są uwielbiane przez dorosłych, ale szczególnie przez dzieci. Niestety, pomijając fakt, że mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, są wrogiem naszych zębów.

Znana wszystkim cola, jak i inne napoje tego typu powodują uszkodzenia szkliwa zębów. Należy także uważać na soki owoce i wino, które również nie sprzyjają zdrowiu naszych zębów.

- Cola zarówno jak i inne napoje gazowane mają niskie pH, które powoduje, że szkliwo się rozpuszcza - wyjaśnił lek. Bartosz Zimnoch.

cola
Fot. Canva / pixelshot

Stosowanie drogeryjnych past wybielających

Komu z nas nie marzy się biały uśmiech? W drogeriach mamy dostępne najróżniejsze preparaty wybielające. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że większość z nich zawiera cząsteczki ścierające, które mają destrukcyjny wpływ na szkliwo.

- Głównie dotyczy to wybielających past do zębów, bazujących na działaniu abrazyjnym. W połączeniu ze zbyt mocnym szczotkowaniem mogą prowadzić do ścierania się szkliwa - wyjaśnił lek. Bartosz Zimnoch

Jeśli marzy nam się biały uśmiech, warto wybrać się do specjalisty, który w bezpieczny sposób pomoże nam osiągnąć wymarzony efekt. Zabiegi przeprowadzone w kontrolowany sposób przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną są nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej efektywne niż samodzielne wybielanie zębów w domu.

- Wybielanie nakładkowe bądź gabinetowe jest bezpiecznie i nie powoduje zaburzeń w strukturze szkliwa i zębiny - powiedział lek. Bartosz Zimnoch.

pasta do zębów
Fot. Canva / Getty Images

 

Stosowanie nieodpowiedniej szczoteczki i zbyt agresywne mycie zębów

Szczoteczki z twardym włosiem wciąż cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, jednak nie są zalecane przez specjalistów. Mało kto ma świadomość, że ich używanie może zaszkodzić i pogłębić dolegliwości jamy ustnej, zwłaszcza jeśli są niewłaściwie stosowane. 


- Mianowicie to włosie jest zbyt agresywne, a w połączeniu z przesadnie mocnym szczotkowaniem, może doprowadzić do starcia się szkliwa bądź też do obniżenia się dziąseł, czyli recesji. U znacznej części pacjentów rekomendowana jest szczoteczka o twardości średniej. Miękkie są przeznaczone zwykle dla osób z problemami z dziąsłami - wyjaśnił lek. Bartosz Zimnoch.

- Najlepiej skonsultować się z higienistką stomatologiczną bądź lekarzem dentystą, którzy pomogą nam w doborze odpowiedniej dla nas szczoteczki. Warto podkreślić, żeby zębów nie szorować zbyt mocno - dodał lek. Bartosz Zimnoch.

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (36).png
Fot. Cava /  Getty Images Signature

Przeczytaj też: 

Próchnica zębów - 10 faktów i mitów. Ekspert tłumaczy

Stomatolog Karolina Cepińska: "Starsi pacjenci dziwią się, że istnieją szczoteczki międzyzębowe"

Dentyści apelują: “Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci”

Polecane