Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce
Daria  Siemion
Daria Siemion 10.05.2024 11:27

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Czerwona herbata
Fot. Canva

Jeżeli marzycie o redukcji wskaźnika BMI, oprócz deficytu kalorycznego i ćwiczeń, w osiągnięciu celu może pomóc czerwona herbata. Ten napój kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla chińskich cesarzy, dziś kosztuje grosze.

Jest wiele powodów, by pić czerwoną herbatę w trakcie odchudzania. Nie tylko przyspiesza ona metabolizm, ale również oczyszcza organizm z toksyn. Dodając do niej plaster pomarańczy czy imbiru, uzyskacie przepyszny napój, który zachwyci najbardziej wymagających gości. Pamiętajcie jednak, że podstawą redukcji masy ciała jest aktywność fizyczna i dieta – bez tego cudów nie będzie.

Czerwona herbata a odchudzanie

Czerwona herbata przyspiesza trawienie i spalanie tłuszczu. Trzeba jednak pić ją regularnie i w dużych ilościach – najlepiej 2-3 kubki dziennie. Działa ona tak, że przyspiesza proces termogenezy, dzięki czemu organizm szybciej usuwa tłuszcz, a także stymuluje produkcję soków trawiennych – to wszystko w połączeniu z deficytem kalorycznym i ćwiczeniami siłowymi (by zniknęła tkanka tłuszczowa, nie mięśnie), może przynieść spektakularne efekty.

Na odchudzanie  najlepiej pić czerwoną herbatę liściastą. Jej liście należy zalać wodą w temperaturze od 90 do 96°C i trzymać pod przykryciem przez 2-3 minuty. Następnie można usunąć sitko z herbatą (fusami) i cieszyć się smakiem napoju. Istotne jest to, żeby nie pić czerwonej herbaty bezpośrednio po posiłku, ponieważ może to zaburzyć wchłanianie żelaza. Herbatę tę najlepiej pić 30 minut po jedzeniu lub 30 minut przed.
 

Filiżanka czerwonej herbaty
Czerwona herbata wspiera metabolizm Fot. Freepik / Kamran Aydinov
Pestycydy i ołów w popularnych herbatach. Na liście wiele znanych marek Ta herbata szkodzi naszej wątrobie. Polacy piją ją często

Prozdrowotne właściwości czerwonej herbaty

Dobroczynne działanie czerwonej herbaty jest wykorzystywane w medycynie od tysięcy lat. W starożytnych Chinach traktowano ją jako "napar życia", mogli ją pić jedynie cesarze i wyższe sfery. Dzisiaj można kupić ją w każdym sklepie i warto to robić, ponieważ czerwona herbata naprawdę poprawia zdrowie.

Działanie czerwonej herbaty na organizm:

  • wspomaga trawienie,
  • zapobiega zaparciom,
  • stymuluje spalanie tłuszczu,
  • zmniejsza cholesterol LDL,
  • poprawia pamięć,
  • chroni komórki przed starzeniem,
  • zapobiega powstawaniu nowotworów,
  • chroni zęby przed próchnicą,
  • działa odkażająco,
  • redukuje stres,
  • reguluje sen,
  • poprawia nastrój.

Kto nie może pić czerwonej herbaty?

Chociaż czerwona herbata generalnie jest zdrowa, niektórzy nie mogą jej pić lub powinni ją pić z umiarem. Wszystko przez obecność garbników, czyli naturalnych związków roślinnych, które mogą powodować utratę cennych minerałów, np. żelaza czy wapnia – dlatego lepiej, by osoby z niedoborami tych substancji, wybrały inny napój. Podobnie osoby z osteoporozą lub wrodzoną łamliwością kości.

W czerwonej herbacie znajdują się substancje pobudzające takie jak teina i kofeina, których powinny unikać osoby z nadciśnieniem, problemami ze snem, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Spożycie tych substancji może prowadzić u nich do wzrostu ciśnienia, drażliwości i nerwów. Na inne osoby czerwona herbata będzie działała relaksująco, jednocześnie zapewniając delikatnego "kopa".

Zobacz też:

Dodaję to do wody i mam domowy energetyk. Działa lepiej niż kawa

Tych leków nie łącz z kawą. Razem tworzą szkodliwą mieszankę

Sto razy lepsze niż kawa. Spróbuj tych napojów, a do małej czarnej już nie wrócisz

Polecane