Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Czy glistnik jaskółcze ziele leczy kurzajki? Podolog odpowiada
Fot. Canva / vladimirbelobaba

Czy glistnik jaskółcze ziele leczy kurzajki? Podolog odpowiada

31 maja 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Kurzajki to bardzo powszechny problem na całym świecie. Są to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają na powierzchni stóp i dłoni. Wiele osób próbuje się ich pozbyć domowymi sposobami. Najbardziej popularną metodą naszych babć jest wcieranie soku z glistnika jaskółczego ziela.

Czy rzeczywiście ta roślina pomaga na kurzajki? Zapytaliśmy podologa mgr Katarzynę Kamińską, właścicielkę gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Jak można zarazić się kurzajką?

Kurzajka to potoczne określenie brodawki wirusowej wywołanej wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jest niezłośliwą, infekcyjną zmianą nabłonkową o wyglądzie narośli o grudkowatym charakterze.

- W przebiegu infekcji obserwujemy kalafiorowate zrogowacenia z widocznymi czarnymi punkcikami. Brodawki wirusowe pojawiają się najczęściej na powierzchni stóp i dłoni - powiedziała w rozmowie z Pacjentami mgr Katarzyna Kamińska, podolog.

Wirusy HPV dzielimy na typy onkogenne, czyli powodujące zmiany nowotworowe oraz nieonkogenne, które nie wywołują nowotworów.

- Ograniczając się do okolic intymnych, będziemy mówić wirusach onkogennych i nieonkogennych, jednak warto pamiętać, że wirus HPV to również zwykłe brodawki, kurzajki, które spotykamy często na przykład u małych dzieci, chodzących na basen, uprawiających różnego rodzaju sporty - powiedziała w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka, dermatolog-wenerolog.

Główną drogą zakażenia onkogennymi typami HPV są kontakty seksualne. Do zakażania niegroźnymi, nieonkogennymi typami wirusa, które powodują kurzajki, dochodzi najczęściej poprzez kontakt ze skórą zakażonej osoby, używając wspólnych przyborów do higieny osobistej oraz korzystając z basenu czy sauny.

- Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt z zainfekowaną skórą (np. poprzez podanie ręki) bądź przedmiotem (np. kontakt z zainfekowaną podłogą na siłowni, basenie). Czynnikami sprzyjającymi zakażeniu są mikrourazy naskórka, nadpotliwość, oraz obniżona odporność - powiedziała mgr Katarzyna Kamińska.

kurzajka
Fot. Canva / Getty Images
Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"
Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały

Czy glistnik jaskółcze ziele leczy kurzajki?

Mamy do wyboru kilka metod usuwania kurzajek, takich jak m.in. łyżeczkowanie chirurgiczne, laseroterapia, krioterapia, elektrokoagulacja czy złuszczanie kwasami. W tym celu warto udać się do lekarza lub podologa, którzy dobiorą najlepszy sposób leczenia.

- Nie należy usuwać, trzeć czy wycinać mian w warunkach domowych, gdyż może to spowodować rozsianie zmian. W trakcie terapii warto również zdezynfekować obuwie oraz prać skarpety i rajstopy w temperaturze powyżej 60 stopni - wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska.

Jeśli zmiany są niewielkie, możemy zastosować sok z glistnika jaskółczego ziela. Związki obecne we wspomnianej roślinie blokują podziały komórkowe brodawki i hamują proces namnażania się wirusa.

- Domowe usuwanie brodawek wirusowych jest najczęściej mało skuteczne, jednak przy bardzo małych zmianach można rozważyć miejscowe stosowanie soku pozyskiwanego z łodygi rośliny zwanej glistnik jaskółcze ziele. Zawiera on alkaloidy i enzymy blokujące podziały komórkowe brodawki i hamujące proces namnażania się wirusa - wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska.

Pomocny w leczeniu kurzajek może być także propolis, który słynie z działania przeciwwirusowego.

W podobny sposób działa również propolis, posiadający właściwości przeciwwirusowe. Stosowanie wyżej wymienionych preparatów jest polecane również jako uzupełnienie terapii gabinetowej - dodała mgr Katarzyna Kamińska.

Przeczytaj też: Te roczniki mogą pobić rekord długowieczności. Eksperci twierdzą, że mogą dożyć nawet 130 lat

Jak chronić się przed kurzajkami?

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, w których jesteśmy narażeni na kontakt wirusem. Jeśli korzystamy z basenu czy sauny, warto po wizycie zidentyfikować skórę stóp.

- Jeśli chcemy ustrzec się infekcji, powinniśmy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych, a po skorzystaniu z basenu bądź sauny zdezynfekować stopy płynem do dezynfekcji skóry - powiedziała mgr Katarzyna Kamińska.

Profilaktyka infekcji na skórze dłoni to przede wszystkim ich dezynfekcja po wizytach w miejscach publicznych, gdzie wirus często występuje - na powierzchni barierek, uchwytów, klamek - dodała mgr Katarzyna Kamińska.

Przeczytaj też:

Jak usunąć odcisk, żeby nie wrócił? Podolog tłumaczy

Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV - drogi zakażenia, objawy, szczepionka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Zakazane zabiegi w lecie. Tego sobie nie rób z twarzą
Takich okularów nigdy nie kupuj. Są bardzo szkodliwe dla oczu
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko