Czy jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa) jest znaną przypadłością?
Jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa) – przebieg choroby i informacje wstępne
Przyjęło się, że choroba ta nie ma jednoznacznej przyczyny – co więcej odkryto, że nie wynika z infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Pojawia się najczęściej u dzieci między 4. a 8. rokiem życia, częściej u chłopców niż u dziewczynek i prowadzi do powstawania uszkodzeń, a następnie zaniku tkanki kostnej. Prawdopodobnie wynikająca z zaburzeń ukrwienia w obrębie nasad kości długich jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa) najczęściej przyjmuje postać dziecięco-młodzieńczą. U osób dorosłych pojawia się znacznie rzadziej. Jednak za cechę wspólną dolegliwości u obu tych grup uznaje się podobny przebieg i obraz kliniczny choroby.
Ze względu na to, że choroba ta objawia się następującymi po sobie fazami, obecnie wyróżnia się cztery jej etapy. Pierwszy z nich – okres niedokrwienia nasady głowy kości udowej – przebiega wraz z zatrzymaniem tempa jej wzrostu. Następnie, w okresie resorpcji i fragmentacji, tkanka włóknista zastępuję martwą tkankę kostną (martwicę), co jest ryzykownym etapem, ponieważ może dojść do deformacji nasady kości udowej. Deformacje te mogą przyspieszyć powstanie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego.
Kolejnymi procesami są mineralizacja nowo powstałej kości oraz adaptacja jej głowy do ujścia stawu biodrowego. Cały proces może trwać nawet 5 lat, a opisane fazy choroby następują po sobie powoli.
Jakie objawy daje jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa)?
Pierwsze objawy przypominają zwykłe przeciążenie, które w przypadku dzieci jest dość częste, ponieważ mogą nabawiać się go podczas zabawy, zajęć tanecznych czy też podczas lekcji wychowania fizycznego. Do głównych objawów należy ból w okolicy pośladka i uda, który zwiększa się podczas wykonywania ćwiczeń czy też w trakcie wzmożonego wysiłku. Może promieniować także w okolice kolana. Zauważalne jest również ograniczenie ruchomości w okolicy stawu biodrowego, co z czasem może skutkować zmniejszeniem masy nogi chorej (z powodu zaniku mięśni), przez co może ona być wizualnie szczuplejsza. Dzieci, których dotknęła jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa), mogą doświadczać porannego odrętwienia chorej nogi oraz utykać. Na zaawansowanym etapie choroby może dojść do występowania bolesnego przykurczu stawu biodrowego.
Czy jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Calvégo, Legga i Perthesa) jest wyleczalna?
Leczenie farmakologiczne w tym przypadku jest nie skuteczne, ponieważ przyczyna choroby nie jest do końca znana. Dlatego też proces leczenia opiera się na obniżeniu napięcia tkanek i odciążaniu stawu biodrowego. Osiągniecie tego celu umożliwia regenerację i odbudowę głowy kości, co zapobiega jej deformacji i powstawaniu problemów w obrębie panewki stawu. Takie działanie ma na celu przede wszystkim zapobieganie postępującym problemom z poruszaniem się. Leczenie trwa około dwóch lat, podczas których kładzie się nacisk na utrzymanie głowy kości udowej w panewce stawu, aby nie doprowadzić do deformacji. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ one rosną i ich kości są w nieustannym rozwoju. Niekiedy w celu odciążenia tkanek stosowane są specjalistyczne aparaty podporowe lub opatrunki gipsowe.
Z uwagi na współczesne doniesienia postępowanie operacyjne znajduje obecnie coraz częstsze zastosowanie w leczeniu jałowej martwicy głowy kości udowej (chorobie Calvégo, Legga i Perthesa). Owocuje najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o skutki długoterminowe oraz optymalny kształt głowy kości udowej. Bez względu na etap choroby czy wiodącą metodę leczenia jedną z niezwykle ważnych i nieinwazyjnych metod, którą można stosować równolegle, jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zapobiegają zanikom mięśni, nieprzyjemnym przykurczom oraz spowalniają powstawanie zniekształceń. Wykonywane pod okiem doświadczonego terapeuty przynoszą znakomite efekty i pomagaj uśmierzyć ból.