Pacjenci.pl Zdrowie Czy po zgonie w domu trzeba otwierać okna? Znany przesąd może być groźny
Fot. Canva

Czy po zgonie w domu trzeba otwierać okna? Znany przesąd może być groźny

30 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Panuje popularny przesąd, że po zgonie w domu należy otworzyć okna, aby dusza zmarłego wyleciała swobodnie. Okazuje się jednak, że zwłaszcza w upalne dni ten przesąd może być groźny! Dlaczego?

Dlaczego po śmierci trzeba otworzyć okno?

Dawniej wierzono, że otworzenie okien i drzwi pozwala duszy zmarłego spokojnie ulecieć do wieczności. Kiedyś ciało spoczywało w domu, gdzie bliscy modlili się przy nim i wspólnie śpiewali pieśni. Zamykano też oczy zmarłego , aby nie “upatrzył sobie kolejnej ofiary”. To nie jedyny przesąd - zasłaniano także wszystkie lustra i przedmioty, w których widać było odbicie - robiono to, aby dusza nie wystraszyła się, że nie żyje i nie pozostała w domu. W niektórych regionach Polski zasłaniano lustra z uwagi na to, że wierzono, iż to właśnie w nich mieszka dusza zmarłego, a spojrzenie osoby żyjącej w lustro w domu nieboszczyka mogło ją narazić na niebezpieczeństwo i ryzyko rychłej śmierci.

Czy trzeba otwierać okna po śmierci?

Tak naprawdę, zwłaszcza w upalne dni, nie jest to wskazane. Wiadomo, że ciało po śmierci wydziela specyficzny zapach, ale otworzenie okien w domu zmarłego naraża nas na… nalot owadów . Na martwym ciele szybko zaczynają namnażać się pasożyty i drobnoustroje, także chorobotwórcze bakterie. Dlatego, jeśli ciało zmarłego jest w domu lub tuż po jego wyniesieniu, lepiej okien nie otwierać i nie pozwalać owadom dostać się do środka.

Pasożyty, które bytują na zwłokach to najczęściej:

  • muchy plujkowate,
  • muchy ścierwicowate,
  • muchy sernicowate,
  • grabarze,
  • omarlice,
  • gnilniki,
  • bleskotki.

Formalności po śmierci

Kiedy nasz bliski zmarł w domu należy w pierwszej kolejności wezwać lekarza, który wypisze kartę zgonu. Następnie z kartą zgonu trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i uzyskać akt zgonu. Mając akt zgonu kolejnym krokiem jest zawiadomienie zakładu pogrzebowego i ustalenie wszystkich formalności. Odbierają oni ciało z domu i przygotowują je do pogrzebu.

Zobacz też:

Renta wdowia - już wkrótce nawet 9815 zł dla seniorów. Rząd podjął decyzję

Nawet 6200 zł co miesiąc dla seniorów. Komu ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze?

Obniża ciśnienie i chroni przed udarem. Jego niedobór może skutkować nadciśnieniem

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Sprawdź, gdzie jest niebezpieczna roślina [MAPA]
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko