Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Sprawdź, gdzie jest niebezpieczna roślina [MAPA]
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.06.2024 10:07

Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Sprawdź, gdzie jest niebezpieczna roślina [MAPA]

Barszcz Sosnowskiego - MAPA
Fot. Canva

Barszcz Sosnowskiego kwietnie - powstała specjalna mapa, gdzie można sprawdzić miejsca, w których roślina występuje. Ta trująca roślina jest szczególnie niebezpieczna w upały, bowiem emituje aerozole, które mogą osadzać się na skórze i powodować oparzenia!

Barszcz Sosnowskiego - jak rozpoznać?

W Polsce występuje około 70 gatunków roślin, które mogą bardzo przypominać barszcz Sosnowskiego. Nie powinno się samodzielnie likwidować barszczu, warto też, w razie zauważenia rośliny, poinformować o niej odpowiednie służy - urząd gminy, leśników lub pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986. Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny także na odległość, ponieważ emituje aerozole, które zwłaszcza w upalne dni unoszą się w powietrzu i mogą osiadać na skórze powodując oparzenia I i II stopnia. Niebezpieczne jest także ich wdychanie, które może prowadzić do bólu głowy, wymiotów i nudności. 

Objawy oparzenia nie są widoczne od razu - olejki eteryczne zawarte w roślinie sprawiają, że skóra jest szczególnie podatna na działanie słońca. Dlatego objawy mogą wystąpić nawet po 48 godzinach od kontaktu z rośliną. Na początku na skórze pojawia się zaczerwienienie, a następnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry.

Mapa występowania barszczu Sosnowskiego

Powstała specjalna mapa, na której można odnaleźć skupiska barszczu Sosnowskiego. Znajduje się ona na stronie mapa.barszcz.edu.pl, gdzie również można zgłosić występowanie barszczu Sosnowskiego samodzielnie. Pozwala ona także na zgłaszanie zaobserwowanych nowych okazów rośliny. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, która szybko się rozprzestrzenia, a kwitnie właśnie latem. Wtedy też jest szczególnie niebezpieczna.

Mapa występowania barszczu Sosnowskiego

Co robić po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

W przypadku bezpośredniego kontaktu z rośliną należy jak najszybciej przemyć skórę zimną wodą z mydłem, aby usunąć sok - należy dokładnie i jak najszybciej oczyścić skórę. Kolejnym zaleceniem jest unikanie słońca przez dwie doby.

Jeśli natomiast wystąpi lekka reakcja alergiczna należy stosować chłodne kompresy oraz przyjmować doustnie leki antyhistaminowe. 

W przypadku poważniejszych objawów, jak oparzenia, bąble, zawroty głowy, omdlenia, wymioty - niezbędna jest pomoc lekarska. W wyniku kontaktu z rośliną może dojść także do zaburzeń oddychania, dlatego nigdy nie wolno bagatelizować objawów!

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu