Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nawet 6200 zł co miesiąc dla seniorów. Komu ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.06.2024 08:50

Nawet 6200 zł co miesiąc dla seniorów. Komu ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe pieniądze dla seniora
Fot. Canva

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogą liczyć nie tylko na wypłatę emerytury, ale i rozmaitych dodatków pieniężnych. Niektóre z nich przyznawane są zależnie od wieku, inne wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Komu należy się 6200 zł od ZUS-u? 

ZUS wypłaci 6200 zł bez składania wniosku

Jedynym warunkiem, aby otrzymać 6200 zł od ZUS, jest ukończenie odpowiedniego wieku. Dodatkowe pieniądze, czyli tzw. świadczenie honorowe przysługuje osobom, które urodziły się w 1924 roku i obchodziły swoje setne urodziny po 1 marca. 

Dodatkowe pieniądze wypłacane są automatycznie, dlatego w większości przypadków nie ma konieczności składania wniosków. W większości przypadków, bowiem wyjątkiem są osoby, które nie posiadają prawa do wypłaty emerytury lub renty. Wówczas powinny złożyć wniosek do ZUS-u i dołączyć do niego dokument, który potwierdza datę urodzenia.

 

Dożywotnie wypłaty

Świadczenie honorowe wynosi aktualnie 6246,14 złotych miesięcznie i jest ono przyznawane dożywotnio. Jego wysokość jest aktualizowana, ale seniorzy, którzy otrzymali prawo do świadczenia, będą otrzymywali je w takiej samej kwocie do końca życia. Za przykład niech posłużą seniorzy. którzy ukończyli 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r. i aktualnie pobierają emeryturę honorową w wysokości 5540,25 zł.

 

Dodatkowe 324 zł zasiłku pielęgnacyjnego

Innym świadczeniem wypłacanym od ZUS jest dodatek pielęgnacyjny, również przyznawany automatycznie - dostają go osoby, które ukończyły 75 lat. Pieniądze przyznawane są przez ZUS i wypłacane razem z comiesięczną emeryturą lub rentą. 

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu