Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy
Zlekceważenie symptomów chorej trzustki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Bez prawidłowego działania tego narządu nie powstaną ani hormony, ani sok trzustkowy. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać chorą trzustkę, by móc w porę zareagować. Niewiele osób wie, że pierwsze objawy można zaobserwować na… twarzy.
Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wytwarza enzymy trawienne umożliwiające trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i dostarcza je do jelita. Dodatkowo produkuje insulinę i glukagon, czyli hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Jej choroby mogą dawać różne objawy. Pierwszym krokiem do „diagnozy” jest dokładne przyjrzenie się sobie w lustrze.
Objawy chorej trzustki znajdziesz na twarzy
Skórne objawy chorej trzustki mogą pojawić się dużo wcześniej niż objawy ogólne, więc zdecydowanie warto regularnie przyglądać się swojej twarzy i reszcie ciała. Zaniepokoić powinna nas m.in. żółtaczka. Na twarzy i całym ciele możemy zauważyć wówczas żółte zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Może towarzyszyć jej też świąd.
Kolejnym objawem jest rumień wędrujący, który jest guzem trzustki. W takich przypadkach zmiany skórne (rumień z pęcherzem) zaobserwować można w pierwszej kolejności na kończynach, a następnie wokół ust, w kroczu oraz dolnej części brzucha. Gdy pęcherz pęknie, tworzy się strup i zostaje blizna, a choremu przez cały ten czas towarzyszy ból i świąd.
Polecamy: Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Sprawdź, gdzie rośnie niebezpieczna roślina [MAPA]
Skórne objawy chorej trzustki i nie tylko
Plamica to kolejny skórny objaw chorej trzustki. Jak sama nazwa wskazuje, to wysypka, która tworzy na ciele chorego plamy – zlokalizowane głównie na bocznych okolicach tułowia, a także w obrębie pępka. Równie niepokojąca jest martwica tkanki podskórnej, którą zauważyć możemy na ramionach, tułowiu, podudziach, udach i pośladkach. Wykwity o charakterze guzów lub grudek o średnicy ok. 1–5 cm są bardzo bolesne. W niektórych przypadkach mogą pękać i tworzyć blizny.
Do objawów chorej trzustki, których nie zaobserwujemy na skórze, a powinny nas zaniepokoić, należą:
- ból w nadbrzuszu;
- wzdęcia;
- nudności;
- biegunka;
- wymioty;
- przyspieszone bicie serca;
- wzmożone pragnienie;
- utrata masy ciała.
Chora trzustka – jakie badania wykonać?
Gdy zauważymy u siebie objawy skórne chorej trzustki, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Podstawą w diagnostyce chorób trzustki są badania fizykalne oraz badania laboratoryjne (m.in. oznaczenie amylazy i lipazy) oraz badania obrazowe. Na podstawie wyników tych badań lekarz zdecyduje, jak będzie wyglądać dalsze leczenie.
Zobacz także:
„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”
Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab
To jedna z głównych przyczyn zgonów. Kardiolożka zdradza objawy ostrzegawcze udaru mózgu