Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Czy Polak może poddać się eutanazji za granicą? Turystyka eutanazyjna kwitnie, ale jest dla bogaczy
Fot. Canva

Czy Polak może poddać się eutanazji za granicą? Turystyka eutanazyjna kwitnie, ale jest dla bogaczy

4 czerwca 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Czy jest coś takiego, jak turystyka eutanazyjna? Okazuje się, że wcale nie trzeba być Belgiem, aby zakwalifikować się tam do eutanazji. Oznacza to, że osoba, która cierpi i chce zakończyć swoje życie, może zgłosić się tam do śmierci wspomaganej.

Turystyka eutanazyjna

W ciągu ostatnich 7 lat ponad 150 pacjentów, którzy poddali się eutanazji w Belgii, pochodzili z innych krajów. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieć obywatelstwa, aby poddać się tam eutanazji. W wywiadzie dla PAP-u Wim Distelmans, profesor medycyny paliatywnej (VUB) i członek Komisji ds. Eutanazji, przyznał, że drogę do eutanazji obcokrajowcy znajdują przez internet i zdarzają się przypadki, że są to także Polacy. Jednak głównie są to osoby z Francji, Wielkiej Brytanii.

W Polsce są zwolennicy eutanazji

CBOS zapytał Polaków o podejście do eutanazji w 2021 roku i wówczas 41 proc. było przeciw, natomiast 34 proc - za . Obecnie eutanazja wzbudza, podobnie jak aborcja, coraz większe emocje. W innych krajach UE toczą się debaty nad jej wprowadzeniem. W Portugalii parlament przegłosował ustawę o eutanazji, następnie podpisał ją prezydent i od 16 maja jest ona tam legalna . Kwestią czasu jest rozmowa o eutanazji w Polsce.

Dlaczego? M. in. dlatego, że nie każdego stać na to, żeby wyjechać do innego kraju, aby tam zakończyć swoje cierpienia. Ponadto, jak podkreślają zwolennicy eutanazji - osoby, które są religijne nie zdecydują się zakończyć życia, przy czym nie wszyscy obywatele są wierzący.

Kiedy można dokonać eutanazji?

Tam, gdzie aborcja jest legalna, sfinalizowanie procesu eutanazji trwa - najpierw składa się wniosek u lekarza pierwszego kontaktu, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu wędruje od do komisji. Niedawno informowaliśmy was o młodej, 29-letniej Holenderce, która na swoją eutanazję czekała 3 lata .

W Belgii eutanazja dla obcokrajowców obejmuje jedynie przypadki osób, które cierpią fizycznie. W Holandii eutanazji mogą zostać poddane dzieci - poniżej 12. roku życia, ale wymagana jest zgoda opiekunów.

Aby zakwalifikować się do śmierci wspomaganej trzeba wyczerpać wszystkie dostępne metody leczenia. Nie jest tak, że eutanazji poddawani są wszyscy, którzy mają takie życzenie.

Zobacz też:

Ziewanie - zwykły odruch czy objaw choroby?

Nawet 7600 zł. W 2024 roku to świadczenie wzrasta

Top 5 kremów na zmarszczki

Janusz Rewiński nie żyje. Miał 74 lata
Ziewanie - zwykły odruch czy objaw groźnej choroby?
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko