Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ziewanie - zwykły odruch czy objaw groźnej choroby?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 03.06.2024 07:55

Ziewanie - zwykły odruch czy objaw groźnej choroby?

Ziewanie
Fot. Canva

Ziewanie jest fizjologicznym odruchem organizmu, który pomaga regulować temperaturę mózgu i poprawiać koncentrację. Jednak może ono świadczyć o rozwoju poważnych chorób - z guzem mózgu włącznie. Kiedy ziewanie powinno nas zaniepokoić?

Dlaczego ziewamy?

Ziewamy, gdyż mamy to w naturze - odruch ziewania jest naturalną reakcją organizmu na niedostateczną ilość tlenu we krwi. Jest to mimowolna czynność, która pojawia się już około 12. tygodnia ciąży. Znacznie częściej ziewamy wtedy, kiedy jesteśmy niewyspani lub wieczorem - kiedy zbliża się pora snu i czujemy zmęczenie. Częściej także ziewamy przy pracy przed komputerem - co ma związek z niedotleniem mózgu. 

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Tego naukowcom nie udało się ustalić - jedna teoria mówi, że działamy podświadomie realizując potrzebę naśladowania innych. Druga teoria, że ziewanie z innymi jest wyrazem empatii i chęci dotrzymania towarzystwa. Jednak dlaczego tak jest - do tej pory pozostaje to zagadką. Wiadomo jedynie, że ziewanie jest “zaraźliwe” u ludzi szympansów, pozostałe gatunki nie przejawiają skłonności do wspólnego ziewania.

 

Zbyt częste ziewanie - o czym świadczy?

Zbyt częste, wręcz ciągłe ziewanie w ciągu dnia - bez przyczyny (teoretycznie powinniśmy być wyspani), może być sygnałem groźnych chorób, jak padaczka, migrena, guz mózgu, a nawet pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Nasilone ziewanie w ciągu dnia pojawia się także w przypadku zaburzeń na tle nerwowym oraz przy depresji. Podobnie ziewanie może być objawem chorób układu sercowo-naczyniowego i nadciśnienia. Częste ziewanie powinno nas także skłonić do refleksji nad jakością naszego snu - może ono wskazywać na występowanie bezdechu sennego lub innych zaburzeń snu.

Zobacz też:

Wiosna, lato, jesień, zima. Sprawdź, jakim typem urody jesteś i co ci pasuje 

Sposoby na brzydki zapach stóp. Działają bez względu na wiek

Ten olejek to prawdziwy napinacz skóry. Sprawia, że zmarszczki znikają

Powiązane
Dr House
Ile seriali medycznych rozpoznasz po jednym kadrze? 10/10 będą mieli prawdziwi znawcy [QUIZ]