Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 24.05.2024 17:21

Zoraya poddała się eutanazji. 29-letnia Holenderka odeszła tak, jak planowała

Zoraya Ter Beek
Fot. RTL NIEUWS

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji - zmarła 24 maja 2024 roku. Wszystkie przebiegło zgodnie z jej planem i, jak podaje portal AD.nl zmarła na oczach swojego chłopaka we własnym domu. 

Zoraya Ter Beek poddała się eutanazji

Po 3 latach oczekiwania na zgodę na tzw. śmierć wspomaganą, czyli eutanazję, Zoraya Ter Beek, 29-letnia Holenderka odeszła. Zmarła 24 maja 2024 roku, w swoim domu. Prosiła, aby po śmierci jej ciało poddano kremacji, a prochy rozsypano w lesie. Jak podaje portal AD.nl, jej chłopak był przy jej eutanazji. Sama Zoraya mówiła jeszcze przed śmiercią, że nie ma nic przeciwko, aby na czas podawania jej zastrzyku zatrzymującego pracę serca wyszedł. 

Dlaczego Zoraya zdecydowała się odejść?

Zoraya cierpiała na problemy psychiczne: przewlekłą depresję, stany lękowe, traumę i nieokreślone zaburzenia osobowości. W ciągu swojego życia próbowała każdego dostępnego leczenia, odbyła nawet 30 sesji elektrowstrząsów, jednak leczenie nie przyniosło poprawy. Cierpienie psychiczne było dla kobiety nie do zniesienia, dlatego postanowiła poddać się eutanazji.

W jednym z wywiadów mówiła, że po samobójczej śmierci koleżanki wiedziała, że nie chce odchodzić zabijając się, nie chce zostawiać w ten sposób bliskich. Dlatego w grudniu 2020 roku złożyła wniosek o śmierć wspomaganą. 

Otrzymała pozytywną decyzję i poddała się planowanej eutanazji.

Gdzie szukać pomocy?

W Holandii eutanazja jest legalna, jeśli dana osoba doznaje cierpienia, a jej stan nie ma szans na poprawę. Uzyskanie zgody na eutanazję nie było łatwe i wymagało oceny zespołu lekarskiego, a także przedstawienia dowodów na nieudane leczenie. 

W Polsce nie ma możliwości poddania się eutanazji w żadnym wypadku. 

Co robić, jeśli doświadczasz problemów psychicznych?

W Polsce funkcjonuje bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 oraz dorosłych: 116 123. Obie linie są czynne całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Zobacz też:

Stare narzędzia medyczne - czy rozpoznasz do czego służyły? Sprawdź się w naszym quizie

Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby

Polecane