Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Drożdże do picia - na co pomagają? Czy można pić te same drożdże, z których robimy ciasto drożdżowe?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 26.05.2024 10:17

Drożdże do picia - na co pomagają? Czy można pić te same drożdże, z których robimy ciasto drożdżowe?

Drożdże do picia
Fot. Canva

Napój z drożdży może poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Jednak czy wszystkie drożdże nadają się do picia? Czy drożdże piekarskie, wykorzystywane przy np. pieczeniu ciasta drożdżowego, nadają się do picia?

Czy drożdże są zdrowe?

Drożdże są bardzo zdrowe -  zawierają witaminy z grupy B, witaminą A, witaminą C, żelazo, wapń, cynk, magnez, fosfor, a także błonnik i białko. Wpływają pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także na cały organizm. Napój z drożdży nie należy do smacznych, ale jest niewątpliwie bardzo zdrowy. 

Efekty picia drożdży widać już po 2 tygodniach, ale nie można pić ich dłużej niż przez przez kilka tygodni ze względu na możliwe skutki uboczne. Mowa przede wszystkim o zakażeniach drożdżakami, które rozwijają się, jeśli drożdże nie są odpowiednio sparzone. Do tego drożdże u niektórych osób mogą powodować wzdęcia, dyskomfort ze strony układu pokarmowego (uczucie ciężkości), bóle głowy. Drożdże mogą być także niebezpieczne dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Zalety picia drożdży

Picie drożdży wspomaga układ pokarmowy, zmniejsza trądzik, poprawia stan włosów, paznokci i skóry, obniża poziom cukru we krwi, poprawia nastrój (dzięki zawartości witamin z grupy B oddziałują pozytywnie na układ nerwowy). 

Polecamy: Ciasto drożdżowe - czy każdy może je jeść? Kto powinien unikać drożdży

Jakie drożdże pić?

Drożdże są różne - w sklepach najczęściej spotykamy drożdże spożywcze lub piekarnicze. Niezależnie od nazwy są to te same drożdże - saccharomyces cerevisiae, tyle, że wykorzystywane do różnych celów. Do przygotowania napoju z drożdży najlepiej wykorzystać drożdże świeże, w kostce.

Aby przygotować napój z drożdży potrzebne są ⅓ kostki drożdży (30 g), 250 ml gorącej (to ważne) wody. Drożdże należy rozkruszyć i zalać ciepłą wodą. Mieszamy do momentu rozpuszczenia. 

Napój z drożdży można pić dopiero po wystudzeniu!

Zobacz też:

Koktajl odmładzający. Wymieszaj te składniki i wypij, a skóra odzyska sprężystość

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

Polecane