Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Fałszywa lekarka i pielęgniarka okradły parę staruszków ze wszystkich oszczędności. Policja ostrzega przed oszustami!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.09.2023 16:04

Fałszywa lekarka i pielęgniarka okradły parę staruszków ze wszystkich oszczędności. Policja ostrzega przed oszustami!

uwaga
canva.com

Małżeństwo z Częstochowy padło ofiarą kobiet podających się za lekarkę i pielęgniarkę. O przestępstwie poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która przestrzega zwłaszcza osoby starsze przed tego typu oszustwami. 

W wyniku kradzieży małżeństwo straciło ponad 70 tysięcy złotych

Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, w których przestępcy udają lekarzy lub innych pracowników służby zdrowia. Ostatnio przez fałszywą lekarkę i pielęgniarkę zostało oszukane starsze małżeństwo z Częstochowy. Kobiety pojawiły się w domu pary seniorów pod pretekstem „darmowej usługi medycznej”. 

4 września, w poniedziałek starsze małżeństwo z Częstochowy zgłosiło na policję, że w ich mieszkaniu doszło do kradzieży, w której stracili ponad 70 tysięcy złotych. Z dochodzenia policji wynika, że sprawczyniami były dwie kobiety udające lekarkę i pielęgniarkę. Oszustki dostały się do mieszkania seniorów, aby zaoferować im darmowy leczniczy masaż. Podstępne kobiety pozbawiły małżeństwo ich oszczędności. Policja nie podała, czy kobiety były wcześniej umówione z seniorami na wizytę, czy przybyły do ich domu bez zapowiedzi. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-07T151827.930.png

Pacjent może otrzymać nawet 200 tysięcy odszkodowania. Zasady właśnie weszły w życie Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę

Oszuści coraz częściej podają się za pracowników służby zdrowia

Ofiarami tego typu oszustw są najczęściej osoby starsze. „Pomimo dużej ilości kampanii informacyjnych mających na celu przestrzeganie osób starszych o możliwych zagrożeniach, takich jak oszustwa na przykład na wnuczka, seniora i tym podobne, nadal zdarzają się przypadki, w których oszuści wykorzystują fakt, iż osoby te ufają drugiemu człowiekowi, że ten chce im pomóc, w wyniku czego tracą oszczędności swojego życia” – podaje komunikat wydany przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie. 

Ostatnio dużo się mówiło o nowym sposobie oszustwa w postaci telefonu od lekarza. Złodzieje dzwonili do osób starszych, próbując wyłudzić od seniorów pieniądze, informując, że ktoś z ich rodziny jest ciężko chory i potrzebne są fundusze na jego leczenie. Oszuści nie mają skrupułów, dlatego policja nawołuje, by często ostrzegać seniorów przed takimi zagrożeniami.

Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz mówienie osobom starszym o tym, w jaki sposób działają oszuści i w jakich aspektach życia mogą próbować ich oszukać. Przestrzegamy wszystkich, a w szczególności osoby starsze przebywające same w mieszkaniu lub domu przed wpuszczaniem nieznajomych osób oferujących różne usługi takie jak: usługi lecznicze, sprzedaż różnego rodzaju urządzeń i wyposażenia domu, ale także nieznanych nam pracowników pobierających odczyty lub chcących usunąć awarię na przykład wody, prądu lub gazu”. - apeluje policja. 

Jak chronić się przed oszustami?

Należy być bardzo ostrożnym w kontaktach z obcymi. Nigdy nie powinniśmy oddawać pieniędzy nieznajomym. Zachowajmy czujność i nie wpuszczajmy do domu obcych osób, nawet jeśli twierdzą, że są lekarzem czy pielęgniarką. 

Nie należy także ufać osobom, które przez telefon podają się za naszych bliskich, prosząc o pieniądze. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer 112 i powiadomić policję o próbie oszustwa. 

Tagi: Zdrowie
Polecane