Pacjenci.pl Choroby Garściami wypadają Ci włosy? To może być objaw jednej z tych chorób
Fot. Canva

Garściami wypadają Ci włosy? To może być objaw jednej z tych chorób

13 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Włosy są wizytówką zdrowia, dlatego ich nadmierne wypadanie zawsze budzi niepokój. Jeśli zaczynają wypadać w dużych ilościach, zauważasz je na szczotce, grzebieniu lub zbierasz je podczas mycia, to sygnał, że ze zdrowiem może dziać się coś poważnego.
Wypadanie włosów to rzecz normalna i dotyka milionów osób na całym świecie. Nie warto jednak czekać, aż „samo przejdzie”. Nie chodzi bowiem o estetykę i doraźną pomoc, lecz kompleksowe podejście do problemu.

Kiedy wypadanie włosów to powód do niepokoju?

Każdego dnia tracimy od 40 do 60 włosów, niektóre badania mówią nawet o 100-150. Gdy ich ilość znacząco jednak wzrasta, mamy wrażenie, że wypadają wręcz garściami, warto zastanowić się nad przyczyną. Nadmierne wypadanie włosów może oznaczać zarówno chwilowe zaburzenia, jak i poważniejsze problemy zdrowotne – łyse miejsca na głowie i przerzedzenia mogą świadczyć, że choroba trwa już od dłuższego czasu.

Masz takie wgłębienie nad uchem? Może powodować poważne problemy zdrowotne
Ciągle się drapiesz i masz suchą skórę? Biegnij do lekarza. To może być objaw poważnej choroby

Objawy, które towarzyszą wypadaniu włosów

Niekiedy wypadanie włosów wynika z naturalnych procesów, takich jak stres, niewłaściwa dieta, zmiany sezonowe lub ciąża. Nie zawsze musi być więc objawem choroby. Jeśli jednak podejrzewamy, że może to być wynik jakiegoś zaburzenia, warto obserwować, czy pojawiły się u nas jednocześnie inne symptomy , takie jak:

  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie
  • zmiany na skórze głowy i ciała, w tym łupież, świąd
  • osłabienie paznokci
  • zmiany hormonalne, np. nieregularny cykl miesiączkowy
  • wahania nastroju
  • wahania wagi

Wypadanie włosów a choroby

W niektórych przypadkach nadmierna utrata włosów może być sygnałem problemów zdrowotnych. Niepokój budzą schorzenia takie, jak:

Niedoczynność/nadczynność tarczycy
Wypadanie włosów to częsty objaw zaburzeń hormonalnych. Choroby tarczycy powodują, że włosy zbyt szybko przechodzą przez fazę wzrostu. Stają się cienkie i osłabione. Zauważalne staje się łysienie na skroniach, również u kobiet, a także ogólne przerzedzenie włosów.

Anemia/niedokrwistość
Niedobór żelaza może prowadzić do osłabienia cebulek włosowych. W przypadku podejrzenia anemii wypadanie włosów to jeden z sygnałów. Towarzyszą mu osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, apatia i zmęczenie oraz zauważalna bladość skóry.

Łysienie plackowate
Choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje mieszki włosowe. Na głowie zauważamy gładkie, okrągłe wyłysienia, możliwa jest także utrata włosów w innych częściach ciała: rzęsy i brwi, włosy łonowe.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Łysienie androgenowe u kobiet i ogólne osłabienie włosów to sygnał, że problem może leżeć w hormonach. Osłabieniu i wypadaniu włosów na głowie może towarzyszyć nadmierne owłosienie w innych częściach ciała, a także przybieranie na wadze w okolicach talii, zaburzenia miesiączkowania oraz trądzik.

Łojotokowe zapalenie skóry
Stan zapalny skóry głowy, który może prowadzić do utraty włosów na głowie, któremu często towarzyszy przesuszenie i łuszczenie skóry. P rzewlekła, nawracająca choroba skóry, którą złagodzić mogą specjalistyczne leki przeciwzapalne i dermokosmetyki.

Łysienie androgenowe nie jest typową chorobą , a jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet. U mężczyzn zaczyna się od cofania oraz zanikania linii włosów na skroniach i na czubku głowy, kobiety raczej borykają się z przerzedzeniem włosów na czubku. Niestety – jest to proces związany z genetyką i działaniem hormonów. Nie zawsze oznacza chorobę, jednak zbyt gwałtowna i drastyczna utrata włosów powinna wzbudzić niepokój i być sygnałem do kontaktu ze specjalistą.

Czytaj również:

Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka. Lekarz tłumaczy, jak z tym postępować

Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać

Szczotkowanie na sucho ma coraz więcej fanek. Poprawia krążenie i walczy z cellulitem
Jak często myjesz włosy? Sprawdź, czym grozi brak systematycznej pielęgnacji
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko