Masz takie wgłębienie nad uchem? Może powodować poważne problemy zdrowotne
Takie wgłębienie, przypominające niewielką dziurkę lub otworek, zlokalizowane nad uchem, ma niewiele osób na świecie. Ci, którzy je mają, pewnie nigdy nie zastawiali się, skąd się to wzięło i czy do czegoś służy. Warto jednak się tym zainteresować, bo jak się okazuje, może to wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Adam Mirek, polski popularyzator nauki i influencer, jest jednym z posiadaczy tego typu wgłębienia nad uchem. Postanowił w mediach społecznościowych wytłumaczyć swoim fanom, z czym to się wiąże i co oznacza. Choć na pierwszy rzut oka może to się wydawać niegroźne, lepiej tego nie bagatelizować.
Czym jest mała dziurka nad uchem?
Małą dziurkę nad uchem ma niewielki procent ludzkości. Najczęściej występuje u mieszkańców krajów azjatyckich, ale nie tylko. Jest to przetoka przeduszna (fistula preauricularis), która jest pozostałością ewolucyjną. Choć nie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, to lepiej jej nie bagatelizować, bo może powodować poważne problemy zdrowotne.
Jest ona efektem "zaburzenia w połączeniu łuków skrzelowych, które pojawiają się we wczesnej fazie rozwoju dziecka w łonie matki", więc klasyfikowana jest jako wada wrodzona.
Co się dzieje, jak się nie nosi stanika? Odpowiedź ekspertów zaskoczy niejedną z was Księżna Kate skończyła chemioterapię, a dalej ma swoje włosy. Lekarka wyjaśnia dlaczegoAdam Mirek wskazuje na pozostałość po rybich przodkach
Adam Mirek w opublikowanym przez siebie na TikToku nagraniu poinformował, że przetoka przeduszna jest najprawdopodobniej pozostałością ewolucyjną po naszych dawnych, rybich przodkach. Nie jest to jednak stuprocentowo pewne i pozostaje nam jedynie domniemywać. Jako przykład posiadacza takiej dziurki podał samego siebie.
- I to jest moi drodzy prawdopodobnie pozostałość po skrzelach – poinformował, pokazując dziurkę nad swoim uchem.
Przetoka przeduszna - czy może szkodzić naszemu zdrowiu?
Choć przetoka przeduszna nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych i można z nią normalnie funkcjonować, to należy uważać, ponieważ wraz z nią może pojawić się torbiel, która może powodować nawracające stany zapalne. Najczęściej dotyka to dzieci.
W takich przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykami, a niekiedy również konieczne okazuje się chirurgiczne usunięcie torbieli wraz z przetoką. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:
- miejscowy ból ucha(uszu) bądź promieniujący od ucha ból głowy,
- zaczerwienienie i zgrubienie tkanek ucha,
- wysięk wydzieliny z przetoki przedusznej.
Wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też:
W szpitalu zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Zawinił personel
Pracuje w hospicjum. Zdradza, co mówią ludzie przed śmiercią
Tak skutecznie zachęcisz małego niejadka do jedzenia. Terapeutka żywieniowa zdradza sprytny trik