Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu
Wygląd nosa może zdradzić na temat naszego zdrowia więcej, niż się spodziewamy. Warto więc przyglądać mu się co jakiś czas, by w porę wyłapać niepokojące objawy i szybko udać się do lekarza.
W „The Conversation” pojawiły się wytyczne dr Dana Baumgardta z Uniwersytetu Bristolskiego, które są niezwykle przydatne w samodzielnym wykrywaniu niepokojących objawów. Ekspert stworzył listę pięciu chorób, których obecność można podejrzewać właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd nosa.
Masz zaczerwieniony nos? Lepiej udaj się do lekarza
Dr Dan Baumgardt zwraca uwagę na to, że zaczerwieniony nos powinien nas zaniepokoić. Jeśli dodatkowo pojawią się wypryski, to można podejrzewać u siebie trądzik różowaty. Choć nie jest to choroba bardzo zagrażająca naszemu zdrowiu, warto udać się do lekarza. Osoby z taką przypadłością mogą też, nawet o tym nie wiedząc, mieć problemy z podwyższonym ciśnieniem krwi, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub cukrzycą. Konieczne są więc badania.
Doktor wskazuje też na przerostową wersję tego trądziku, czyli guzowatość nosa. Jeśli więc twój nos jest spuchnięty, bulwiasty i czerwony, warto udać się do lekarza. Schorzenie to dotyka zwykle mężczyzn.
W tych 5 częściach kurczaka roi się od pasożytów. Jedną z nich jemy non stop i zachwalamy, jak chrupie Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”Spójrz dokładniej na nos, bo możesz wyczytać, że masz nowotwór
Guzek lub brązowa zmiana na nosie mogą świadczyć o nowotworze skóry. Niewiele osób wie, że można mieć też raka nosa. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, nie są typowo widoczne na nosie.
Objawy raka nosa to:
- bóle głowy,
- obecność wydzieliny w nosie,
- krwawienia z nosa,
- niedrożność,
- utrata powonienia,
- niedopasowanie protezy,
- rozchwianie zębów,
- zaczerwienienie skóry policzka,
- obrzęk i deformacja policzka,
- szczękościsk,
- wytrzeszcz gałki ocznej.
Podstawą w diagnostyce raka nosa oraz zatok przynosowych jest wykonanie badania palpacyjnego przez lekarza (ocena układu chłonnego) oraz dokładne oglądanie z wziernikowaniem nosa i USG układu chłonnego szyi.
Te choroby wyczytasz z wyglądu swojego nosa
Lekarz wymienia też sarkoidozę, która wiążę się z niebieskim lub fioletowym odcieniem nosa i atakuje układ odpornościowy i przyczynia się do powstawania ziarniniaków. Jeśli tracimy czucie w okolicach nosa, możliwe jest też, że doszło do uszkodzenia nerwu. Nie diagnozujmy się jednak samodzielnie. Udajmy się do lekarza, by badaniami potwierdził lub wykluczył podejrzenia.
Zobacz też:
Aktorka z "M jak miłość" jest już po zabiegu. „Została mi taka słodka blizna w kształcie serduszka”
Takie kotlety są lepsze od schabowych. Można je jeść kilogramami, bo obniżają cholesterol
Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób