Pacjenci.pl > Zdrowie > Granuflex extra thin – działanie i wskazania do stosowania opatrunku
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Granuflex extra thin – działanie i wskazania do stosowania opatrunku

Granuflex extra thin – działanie i wskazania do stosowania opatrunku
pixabay.com

Granuflex extra thin – charakterystyka

Granuflex extra thin to jałowy opatrunek hydrokoloidowy, stosowany w leczeniu ran ostrych i przewlekłych, suchych oraz z niewielkim wysiękiem. Zabezpiecza on uszkodzoną skórę przed drobnoustrojami oraz stwarza wilgotne środowisko, sprzyjające gojeniu. Można go nakładać na odleżyny (I i II stopnia). Granuflex może być używany jako opatrunek pierwotny, może także posłużyć jako zabezpieczenie ran pokrytych opatrunkiem AQUACEL.

Granuflex extra thin składa się z wewnętrznej warstwy hydrokoloidowej na podłożu samoprzylepnego polimeru oraz z warstwy zewnętrznej – błony poliuretanowej. Jest bardzo cienki i występuje w kilku rozmiarach: 7,5x7,5 cm, 10x10cm, 15x15 cm.

Granuflex extra thin – działanie

Granuflex extra thin jest specjalistycznym opatrunkiem hydrokoloidowym zapewniającym wilgotne i izolujące środowisko gojenia. Chroni przed drobnoustrojami, takimi jak wirusy i bakterie, jednocześnie umożliwiając samogojenie się ran. Opatrunki hydrokoloidowe nie muszą być zmieniane tak często, jak opatrunki tradycyjne i są łatwe w aplikacji. Warstwa zewnętrzna wykonana z poliuretanu jest wodoodporna. Opatrunek jest przezroczysty, co umożliwia kontrolę stanu rany i regularną ocenę procesu gojenia. Można go docinać, dopasowując do kształtu ran.

Granuflex extra thin – wskazania do stosowania

Granuflex extra thin może być stosowany zarówno w przypadku ran ostrych, powstałych np. po zabiegach operacyjnych, jak i przewlekłych, takich jak owrzodzenia i odleżyny. Produkt jest przeznaczony do stosowania na zmiany suche bądź z niewielkim wysiękiem.

Dzięki utrzymaniu wilgoci i ochrony, opatrunku nie trzeba zmieniać codziennie. Redukuje on ryzyko dalszych uszkodzeń skóry wywołanych tarciem np. o pościel czy ubranie.

Granuflex extra thin – aplikacja opatrunku

Przed aplikacją opatrunku należy dokładnie umyć ręce (można dodatkowo zastosować rękawiczki jednorazowe) oraz przemyć ranę solą fizjologiczną bądź specjalnym środkiem do pielęgnacji uszkodzonej skóry. Ranę należy dokładnie osuszyć np. przy pomocy gazy. Następnie należy ogrzać opatrunek w dłoniach i delikatnie usunąć jego zewnętrzną, papierową warstwę. Po nałożeniu go na ranę trzeba dociskać go do skóry przez 30-60 sekund.

Tagi:
Polecane