Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Grudziądz. 16-latka postrzelona w drodze do szkoły
Alina Gałka
Alina Gałka 22.05.2025 14:12

Grudziądz. 16-latka postrzelona w drodze do szkoły

Strzelał do nastolatki w Grudziądzu
Fot. Marek BAZAK/East News

Sceny rodem z amerykańskich filmów akcji rozegrały się wczoraj (21 maja) w Grudziądzu. Kilkunastoletnia dziewczyna została postrzelona w drodze do szkoły. Policja szybko namierzyła sprawcę.

Niebezpieczna droga do szkoły

Do groźnego zdarzenia doszło wczoraj rano w Grudziądzu. 16-letnia uczennica szła ul. Marcinkowskiego w kierunku znajdującej się niedaleko szkoły. Przechodząc obok kamienicy, nagle została postrzelona.

16-latka szczęśliwie nie odniosła żadnych poważnych obrażeń. Strzał został oddany z broni pneumatycznej. Na posiadanie tego typu broni w Polsce nie jest wymagane zezwolenie. Jednak używana nieodpowiedzialnie i wymierzana w ludzi, może wyrządzić poważną krzywdę. 

6 razy bardziej trująca od cyjanku. Polacy masowo uprawiają zabójczą roślinę z bioterrorystyczną substancją 4-latek trafił do szpitala ze zwykłym kaszlem. Zdjęcie RTG ujawniło coś strasznego

Policja dokonała zatrzymania

Funkcjonariusze szybko ustalili, skąd strzelano do nastolatki. Jak przekazał aspirant Łukasz Kowalczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu:

Policjanci ustalili, skąd padł strzał. Dokonali zatrzymania 19-latka. Znaleźli przy nim pistolet gazowy na kulki, na który nie jest wymagane zezwolenie. Mężczyzna był trzeźwy.

Nie wiadomo, dlaczego chłopak postanowił postrzelić uczennicę. Dziewczyna była przypadkową ofiarą i nie znała napastnika. 19-latek ma usłyszeć zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.  Grozi mu wyrok do trzech lat pozbawienia wolności.

broń pneumatyczna Fot. ilia-art/Getty Images Signature.jpg
Na pistolet gazowy na kulki nie trzeba mieć zezwolenia. Fot. ilia-art/Getty Images 

Przeczytaj też: Dolny Śląsk. Nie żyje 9-latek postrzelony przez ojca. Kulisy są wstrząsające

Niebezpieczna broń pneumatyczna

Broń pneumatyczna wykorzystuje energię sprężonego gazu (powietrza atmosferycznego bądź dwutlenku węgla), jako siły napędowej pocisku. W momencie wystrzału sprężony gaz przekazuje pociskowi część swojej energii. Zgodnie z polskim prawem wiatrówki o energii wylotowej pocisku nie większej niż 17 J nie są uznawane za broń i nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Nie oznacza to jednak, że nie stwarzają zagrożenia.

Mimo że tego typu pistolety zwykle kojarzone są z zabawkami lub sportem rekreacyjnym, mogą powodować poważne obrażenia ciała. Zwłaszcza w przypadku strzałów z bliskiej odległości, ryzyko uszkodzenia skóry, naczyń krwionośnych czy nawet narządów wewnętrznych znacznie wzrasta. Urazy spowodowane przez pociski z wiatrówek lub pistoletów na kulki mogą obejmować m.in.:

rany penetrujące skóry, często wymagające interwencji chirurgicznej,
uszkodzenia oka, które mogą prowadzić do trwałej utraty wzroku,
złamania kości, zwłaszcza cienkich struktur jak nos czy paliczki,
urazy narządów wewnętrznych, jeśli pocisk trafi np. w klatkę piersiową lub brzuch,
krwiaki i stłuczenia, które mogą wyglądać niepozornie, ale niosą ryzyko powikłań.

W literaturze medycznej opisywano przypadki, w których broń pneumatyczna doprowadziła do trwałych kalectw, a nawet śmierci – zwłaszcza gdy ofiarami były dzieci. Z tego względu eksperci apelują, by traktować tego typu sprzęt z należytą ostrożnością.

dziecko z wiatrówką Fot. brittak/Getty Images Signature.jpg
Jeśli pozwalasz dziecku bawić się wiatrówką, nigdy nie zostawiaj go samego. Fot. brittak/Getty Images

Choć formalnie nie jest to broń palna, może stać się narzędziem poważnej przemocy. Przypadek z Grudziądza jest tego smutnym dowodem.

Przeczytaj też: "Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada" 

 


Źródła:
Kędzierski, M., Meissner, E., & Berent, J. (2010). Śmiertelny postrzał z broni pneumatycznej. Arch. Med. Sąd. Kryminol, 60(2-3), 132-136.
TRNKA, J., SUSŁO, R., DROBNIK, J., & STECIWKO, A. (2008). Rozpoznawanie nietypowych postrzałów w praktyce lekarzy pierwszego kontaktu. Family Medicine & Primary Care Review, 10(3), 1134-1136.