Choroby oczu mogą spowodować całkowitą utratę wzroku. Jak się je leczy?
Choroby oczu – jaskra
Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Wiadomo o niej jednak, że sprzyja jej wiek powyżej 35. roku życia, krótkowzroczność, migreny, stres, niskie ciśnienie tętnicze oraz skłonności genetyczne. Na rozwój jaskry wpływ mają także zmiany w naczyniach wywołane przez miażdżycę lub cukrzycę. Jaskra najczęściej atakuje kobiety i zwykle rozwija się w obu oczach.
Objawy jaskry to:
brak skrajnych części obrazów,mroczki lub jasne obwódki wokół źródeł światła,trudność z adaptacją do widzenia w ciemności,ból głowy.
Istotą choroby jest zazwyczaj podwyższone ciśnienie śródgałkowe, które spowodowane jest nadmierną produkcją cieczy wodnistej lub zaburzeniem jej odpływu z gałki ocznej. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do zmian w nerwie wzrokowym.
Choroby oczu – zaćma
Lekarze uważają zaćmę za naturalny przejaw procesu starzenia się organizmu. Z wiekiem bowiem naczynia sztywnieją i przekazują do soczewki mniej pożywienia. Skutkiem tego traci ona swoją elastyczność i przezroczystość. Do oka wpada mniej światła i przez to chory widzi gorzej.
Proces mętnienia oka zaczyna się około sześćdziesiątki i przebiega powoli. Występuje on w jednym albo w obu oczach. Zagrożone są nim osoby z cukrzycą, przewlekłym zapaleniem oka oraz palacze. Dodatkowo, może to mieć także podłoże genetyczne.
Objawy zaćmy:
oczy łzawią,chory widzi jak przez mgłę, podwójnie lub w kolorowych otoczkach,chory rozróżnia tylko jasne lub ciemne plamy,chory ma jedynie poczucie światła,zmętnienie soczewki.
Obecnie nie ma leku, który byłby w stanie zatrzymać bądź cofnąć chorobę. Na początku leczenia zwykle podaje się krople do oczu, które zwalniają rozwój choroby. Wcześniej czy później i tak konieczna jest operacja. Polega ona na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Operację tę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa ona około pół godziny.
Choroby oczu – zwyrodnienie ciała szklistego
Zwyrodnieniu ciała szklistego sprzyja cukrzyca, wysokie ciśnienie i miażdżyca oraz zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa. W ich przypadku bowiem uciski prowadzą do niedotlenienia oka. Dodatkowym czynnikiem jest stres, który powoduje skurcz naczyń.
Objawy zwyrodnienia ciała szklistego to:
zamazany obraz,latające paprochy utrudniające widzenie,zmętnienia „pływające” w polu widzenia.
Czasami dochodzi do wylewu krwi do ciała szklistego. Jeśli nie zostanie ona całkowicie wchłonięta, w polu widzenia pozostaje przeszkoda.
Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu kropli, które częściowo rozpuszczają zmętnienia. Z kolei w ciężkich stanach wykonuje się zabieg operacyjny, który polega na usunięciu ciała szklistego i zastąpieniu go specjalnym preparatem.
Choroby oczu – zwyrodnienie siatkówki
Oprócz procesów starzenia się i zmian uwarunkowanych genetycznie na stan siatkówki wpływają choroby ogólnoustrojowe takie jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Prowadzą one do zmian w naczyniach tętniczych i żylnych. Skutkiem tego dochodzi do niedotlenienia siatkówki.
Zdarza się, że osłabione naczynia pękają, powodując wylewy krwi. Wchłania się ona powoli, pozostawiając blizny, które zakłócają widzenie. Najgroźniejsze są zatory i zakrzepy, mogą one bowiem spowodować utratę wzroku.
Objawy zwyrodnienia siatkówki to:
„dziury” w widzianych obrazach,mroczki i pajączki przed oczami.
Leczenie zwyrodnienia siatkówki polega na leczeniu choroby, która ją wywołała. Dodatkowo, podawane są leki, które poprawiają ukrwienie i witaminy.