Hemoglobina – wskazania do badania, normy, znaczenie wyników
Rola hemoglobiny w organizmie
Hemoglobina jest białkiem zawartym w erytrocytach krwi, który odpowiada przede wszystkim za transportowanie tlenu z płuc do tkanek organizmu oraz dwutlenku węgla z tkanek z powrotem do płuc. Jako że tlen jest niezbędny do właściwego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych, hemoglobinę uznaje się za jeden z najważniejszych składników krwi. Dodatkowo jest ona również barwnikiem krwi i wpływa na utrzymanie kształtu czerwonych krwinek, dzięki czemu mogą one swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne. Każda cząsteczka hemoglobiny zawiera atom żelaza, bez którego nie byłaby w stanie wykonywać wszystkich swoich funkcji.
Hemoglobina – wskazania do badania
Podstawowe badanie krwi (morfologię), w którego zakres wchodzi pomiar hemoglobiny, powinno się profilaktycznie wykonywać raz w roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości na wczesnym etapie oraz zapobiec ich rozwojowi. Sprawdzenie poziomu hemoglobiny jest szczególnie zalecane dla osób, które czują się ciągle osłabione i senne, mają problemy z koncentracją i skarżą się na brak energii. Wskazanie do badania stanowią także częste bóle głowy, zawroty głowy, utrzymująca się bladość skóry, szumy uszne, zaburzenia widzenia oraz wypadanie włosów. Ponadto poziom hemoglobiny powinny regularnie sprawdzać kobiety, które mają bardzo obfite i bolesne miesiączki.
Badanie hemoglobiny – na czym polega i jak się do niego przygotować
Badanie hemoglobiny wykonuje się podczas morfologii krwi. Najlepiej przystąpić do niego w godzinach porannych – między 7 a 9 (nie później niż o 10). Przed badaniem pacjent nie powinien spożywać posiłków ani pić napojów innych niż woda. W ciągu 2-3 dni poprzedzających morfologię krwi należy również zrezygnować ze spożywania alkoholu i kawy oraz palenia papierosów – w innym wypadku wyniki mogą nie być miarodajne.Badanie jest refundowane przez NFZ i polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Wyniki otrzymujemy już w następnym dniu roboczym.
Hemoglobina – jakie są normy?
Normy hemoglobiny mogą nieznacznie różnić się od siebie w zależności od laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Generalnie przyjmuje się, że poziom hemoglobiny powinien wynosić:- u kobiet – 12,0 - 16,0 g/dl (7,2 - 10,0 mmol/l),- u kobiet ciężarnych - 11 – 14 g/dl (6,9–8,8 mmol/l),- u mężczyzn - 14,0- 18,0 g/dl (7,8 - 11,3 mmol/l).