Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Honorowym Dawcom Krwi te pieniądze się nie należą. Nie będzie dodatków do emerytur
Fot. Canva/Kamonchai Mattakulphon/Getty Images

Honorowym Dawcom Krwi te pieniądze się nie należą. Nie będzie dodatków do emerytur

9 grudnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano interpelację w sprawie dodatku do emerytury dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Odpowiedź rozczaruje każdego, kto systematycznie oddaje własna krew, by ratować innych ludzi.

W odpowiedzi resort wskazał, że krwiodawstwo nie mieści się w przewidzianych przez system ubezpieczeń społecznych kategoriach ryzyk ubezpieczeniowych, które obejmują przede wszystkim utratę możliwości osiągania dochodów z pracy wskutek starości lub niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia.

Honorowy dawcy krwi nie dostaną dodatku do emerytury

Posłanka Wioletta Maria Kulpa skierowała do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpelację w sprawie dodatku do emerytur dla zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Podkreśliła, że Honorowi Dawcy Krwi to grupa społeczna, bez której nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania placówek medycznych, zwłaszcza szpitali . Ich zasługi dla ratowania życia ludzkiego są nie do przecenienia. Jej zdaniem powinni być oni objęci szczególną opieką ze strony państwa.

Jednak zdaniem resortu przyznanie dodatkowego świadczenia do emerytury, które nie wynika z wniesionego przez ubezpieczonego wkładu w  postaci opłacenia składek ubezpieczeniowych – bo na tej podstawie przyznawane są emerytury – nie znajduje uzasadnienia.

Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?
Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby

Resort odpowiedział

„W odpowiedzi na interpelacje MRPiPS wskazuje, że system ubezpieczeń społecznych, w  tym przede wszystkim powszechny system emerytalny, opiera się na zasadzie ekwiwalentności odprowadzonych składek i należnego świadczenia. Emerytury wypłacane z systemu powszechnego mają charakter indywidualny, a ich wysokość jest ustalana na podstawie wkładu wniesionego w postaci składek. Im więcej wpłaconych przez całą aktywność zawodową składek, tym wyższe będzie świadczenie, jakim jest emerytura”.

Ministerstwo dodaje, że w 1991 r. zniesiono dodatki dla Honorowych Dawców Krwi, podobnie jak tzw. dodatki branżowe, które przysługiwały z tytułu wykonywania pracy w  szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. A zniesienie to związane było ze stopniowym przywracaniem systemowi emerytalnemu jego ubezpieczeniowego charakteru, o  czym ostatecznie przesądziła reforma z  1999 roku. Dziś na mocy ustawy o  emeryturach i  rentach z  FUS, wypłaca się tylko dwa dodatki –  dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla sierot zupełnych.

Co przysługuje honorowym dawcom krwi?

Jak podaje serwis Narodowego Centrum Krwi honorowym, Honorowym Dawcom Krwi zarejestrowanym w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:

  • zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
  • zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
  • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
  • dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
  • możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.

Ponadto każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, a także:

  • uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających — według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Oddają krew własnym kosztem

Honorowe krwiodawstwo to piękny gest altruizmu, ale nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Choć organizm regeneruje się po oddaniu krwi, regularne jej oddawanie wiąże się z pewnymi obciążeniami – m.in. spadkiem poziomu żelaza, który może prowadzić do anemii , oraz koniecznością większej dbałości o dietę i nawodnienie. Warto też pamiętać, że dla niektórych osób oddawanie krwi jest przeciwwskazane. Mimo to, dla wielu Honorowych Dawców Krwi świadomość, że ich wysiłek ratuje życie innych, przewyższa wszelkie niedogodności. Czy nie zasługują oni jednak na większe wsparcie?

Zobacz także:

Nowy projekt ustawy dla emerytów. Nawet 250 zł miesięcznie za oddaną krew

Poseł uderza w honorowych krwiodawców. MZ zajęło stanowisko ws. dni wolnych za oddanie krwi

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dlaczego warto oddawać krew?

Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona
Ten olej powoduje ból głowy i uszkadza nerki. Stosujemy go na potęgę
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko