Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dlaczego warto oddawać krew?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 22.11.2024 14:42

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Dlaczego warto oddawać krew?

krew, dawcy krwi, PCK
Fot. Canva/Daria Kulkova, Getty Images

Oddawanie krwi to akt miłości i solidarności z potrzebującymi. Łączy ludzi we wspólnym działaniu, jakim jest pomoc innym. Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To czas dedykowany wszystkim, którzy oddają krew, aby ratować życie innym. Wartość krwi doceniamy w obliczu prawdziwej tragedii, a ludzi którzy jej potrzebują każdego dnia są tysiące. 

Krwi nie da się sztucznie zastąpić. Krwiodawstwo pozwala zapewnić dostęp do krwi potrzebującym po chorobach i wypadkach. Dawcy krwi, którzy oddają krew regularnie, zapewniają zapasy krwi w bankach, wspierając leczenie wielu chorób i pozwalając w krytycznym momencie zareagować, by pomóc osobom potrzebującym. 

Święto bohaterów. Dni Honorowego Krwiodawstwa

Polski Czerwony Krzyż obchodzi Dni Honorowego Krwiodawstwa od 1972 roku. W ten sposób honoruje osoby, które dzielą się bezcennym darem, jakim jest krew. Te dni są więc szczególna okazją, aby podziękować im za ich wkład w niesienie pomocy i poświęcenie dla zdrowia i życia innych. Szczególne ukłony należą się tym, którzy krew oddają regularnie, zapewniając zapasy w bankach krwi. 
Krew jest produktem niezastępowalnym. W naszym organizmie odpowiada za transport tlenu i rozprowadzanie substancji odżywczych z przewodu pokarmoweego. Odpowiada za prawidłowe reakcje odpornościowe i procesy krzepnięcia. Tylko drugi człowiek może zapewnić jej odpowiednią ilość, z której korzystają osoby w potrzebie. 

Fot. Canva/Kzenon
Babcie zostawiane w szpitalach na święta, bo nikt nie chce się nimi zająć. Wkracza RPO Rak jądra. Niewiedza młodych mężczyzn a potrzeba edukacji zdrowotnej

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Aby zostać honorowym dawcą krwi, należy spełnić kilka warunków: dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kg. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są z kolei „zabiegi” na ciele wykonywane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, takie jak wykonanie tatuażu, przekłucie uszu lub innych części ciała, akupunktura, operacja, endoskopia, gastroskopia etc.  

Co więcej, regularne badania dawców krwi minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, są oni bowiem pod regularną kontrolą. Ich zdrowie jest stale monitorowane i w razie wystąpienia komplikacji, dawcy są od razu powiadamiani, dzięki czemu szybciej mogą poddać się dalszej diagnostyce. 
W Polsce rośnie liczba osób z tytułem „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Tylko w 2023 roku odznakę tę zdobyło niemal 49 tys. osób. W latach 2006-2024 wydano jej ponad 540 tys. sztuk. To odznaka, która jest wyrazem uznania za wieloletnie i regularne dawstwo krwi, wydaje ją Polski Czerwony Krzyż.

Dlaczego regularni dawcy są potrzebni?

Stałe oddawanie krwi (lub osocza, płytek krwi) są nieocenione w prawidłowym funkcjonowaniu systemu zdrowotnego. Zapewniają bezpieczną rezerwę krwi w sytuacjach kryzysowych, pozwalają zaplanować wiele potrzebnych zabiegów, ale też reagować w nagłych momentach, kiedy krew potrzebna jest na „już”. Dzięki regularnym dawcom:

  • utrzymywane są stałe zapasy krwi, które mają ograniczony czas przechowywania (np. płytki krwi jedynie 5-7 dni)
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami, jak anemia czy nowotwory, mogą kontynuować leczenie
  • banki krwi są przygotowane na kryzysy, takie jak wypadki czy klęski żywiołowe

Pamiętajmy, że oddawanie krwi to nie tylko pomoc w nagłych sytuacjach. To akt miłości i wsparcie dla osób, które potrzebują transfuzji krwi w trakcie zabiegów i operacji ratujących życie. Każda kropla krwi to dar życia.
Źródło: krwiodawcy.pl, gov.pl
 

Zobacz także:

Zatkany nos, niedosłuch? Tak może zaczynać się rak gardła

E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?

Zmiany w wypłacie renty wdowiej i emerytury. ZUS wydał komunikat