Poseł uderza w honorowych krwiodawców. MZ zajęło stanowisko ws. dni wolnych za oddanie krwi
Honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie w dniu, w którym oddają krew i w dniu następnym. Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 postanowił skierować do ministerstw interpelację w tej sprawie. Czy dni wolne dla honorowych krwiodawców zostaną odebrane? Odpowiadamy.
Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki. Prawa honorowego dawcy krwi reguluje Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi.
Bartosz Romowicz uderza w honorowych krwiodawców
Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 skierował we wrześniu interpelację do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministra zdrowia interpelacji, w której zwrócił uwagę na problem nadużywania przez honorowych dawców krwi prawa do dwóch dni wolnego.
- Nie ulega wątpliwości, że celem tych regulacji jest wsparcie niezwykle istotnej społecznie inicjatywy, jaką jest krwiodawstwo. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wymagają rozwinięcia - napisał polityk.
- Pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień przysługujących im z tytułu oddania krwi na mocy ustawy - dwóch dni wolnych, organizując w ten sposób tzw. długi weekend, co ma miejsce nawet kilkukrotnie w ciągu roku – wyjaśnił.
Jego zdaniem pracownicy "opuszczają miejsce pracy bez wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy" i wykorzystują możliwość dodatkowych dni wolnych do przedłużenia długich weekendów.
Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria" Rozległ się dzwonek w oknie życia w Siedlcach. Znaleziono dwudniowego chłopczykaPolityk uważa, że honorowi dawcy krwi generują straty
Polityk wyjaśnił, że takie działania honorowych dawców krwi "znacząco dezorganizują funkcjonowanie przedsiębiorstw, które często muszą zmagać się z problemami związanymi z brakami personalnymi".
- Powyższe skutkuje koniecznością reorganizacji zadań, a niejednokrotnie prowadzi również do poważnych strat finansowych. Skumulowany efekt takich nieobecności może nie tylko obniżyć efektywność pracy, ale przede wszystkim zmusić pracodawców do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników w zastępstwie lub wypłatą nadgodzin pozostałym członkom zespołu – zauważył polityk.
Jego zdaniem rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wprowadzenie rekompensat finansowych lub ulg dla pracodawców.
Czy zabiorą dni wolne dla honorowych dawców krwi?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie są prowadzone żadne prace legislacyjne, które miałyby odebrać honorowym dawcom krwi dodatkowe dni wolne.
- Honorowe krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Krwi nie można kupić ani wyprodukować, dlatego tak ważne jest jej honorowe oddawanie oraz zachęcanie i motywowanie społeczeństwa do honorowego krwiodawstwa – poinformował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.
Jednocześnie Jerzy Szafranowicz uważa, że ważne są dobre praktyki związane z braniem dni wolnych za oddawanie krwi. Wzięcie wolnego należy bowiem skonsultować z pracodawcą, a "krwiodawca nie powinien korzystać z prawa dni wolnych z tytułu honorowego krwiodawstwa w sposób, który mógłby szkodzić pracodawcy".
Źródło: Radio ZET
Zobacz też:
Zwolnienie chorobowe i zwolnienie na dziecko to nie to samo L4. Jest kilka istotnych różnic
Do kogo po pomoc, gdy w szkole nie ma psychologa? Są problemy z obowiązkiem ustawowym
Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji