Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 08.12.2024 11:53

Na ten nowotwór choruje Jakubiak. Takie są pierwsze objawy choroby

Tomasz Jakubiak
Fot. DDTVN

Tomasz Jakubiak przyznał w sobotnim wydaniu Dzień Dobry TVN, że cierpi na nowotwór dwunastnicy i jelita. Rak dwunastnicy jest najrzadziej występującym nowotworem układu pokarmowego i bardzo trudnym do wyleczenia. Z kolei rak jelita grubego jest bardzo częstym nowotworem, który do tej pory dotyczył osób po 50. roku życia. W ostatnich latach obserwuje się jednak coraz więcej zachorowań u osób młodszych. Jak rozpoznać niepokojące objawy?

Rak dwunastnicy

Rak dwunastnicy należy do najrzadszych nowotworów przewodu pokarmowego. Jak podkreślają lekarze, każdym przypadku podejrzenia pierwotnego nowotworu dwunastnicy należy rozważyć możliwość, czy jest to nowotwór wychodzący z innego narządu, z wtórnym zajęciem dwunastnicy. Dwunastnica znajduje się w przewodzie pokarmowym, w sąsiedztwie trzustki. Jest to pierwszy fragment jelita cienkiego, położony zaraz za żołądkiem. Spływają do niej żółć i sok trzustkowy, przy czym w samej dwunastnicy wydzielane są sekretyna, cholecystokinina, trawiony jest pokarm, wchłaniana woda, elektrolity i substancje odżywcze.

Charakterystyczne objawy związane z rakiem dwunastnicy to: ból brzucha, chudnięcie, krwawienie z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty. Niestety nie są to objawy specyficzne dla jednego schorzenia i na ogół nowotwór dwunastnicy diagnozowany jest w późnym stadium, kiedy szanse na wyleczenie maleją. Rokowania przy nowotworze dwunastnicy nie są zbyt dobre – kolejnych pięć lat od diagnozy przeżywa średnio nieco mniej niż połowa pacjentów. Szanse na powrót do zdrowia maleją w przypadku stwierdzenia przerzutów do węzłów chłonnych.

Najczęściej diagnozowanymi schorzeniami dwunastnicy są wrzody, uchyłki oraz zapalenie błony śluzowej. Wśród nowotworów - na ogół rozpoznawane są nowotwory łagodne, a złośliwe - należą do bardzo rzadkich. Dwunastnica może zostać usunięta chirurgicznie, przy czym przy odpowiedniej suplementacji oraz zachowaniu diety - można bez niej żyć. 

Polecamy: Rodzina Tomasza Jakubiaka już się z nim pożegnała. Stan szefa kuchni pogarsza się

Tak boli rak mózgu. Sygnały, których nie wolno ignorować Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru?

Nowotwór jelita grubego

O ile pierwotny nowotwór dwunastnicy jest niezwykle rzadki, o tyle nowotwór jelita grubego występuje bardzo często. Dane statystyczne mówią jasno, że w Polsce jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych i odpowiada za 8,7% zachorowań wśród kobiet i 11,5% u mężczyzn, a zachorowalność w 2020 r. dotyczyła łącznie 20,5 tys. osób. Rak jelita grubego dotyczy najczęściej osób po 50. roku życia, ale w ostatnich latach zachorowalność u osób młodszych znacznie wzrosła. 

W przypadku raka jelita, do objawów zaliczamy krew w stolcu, zmianę konsystencji stolca, bóle brzucha, zmianę rytmu wypróżnień, uczucie niepełnego wypróżnienia, wzdęcia i gazy, utratę wagi, zmęczenie i osłabienie.

Metodą leczenia raka jelita i dwunastnicy jest na ogół zabieg chirurgiczny połączony z chemioterapią. Sam pierwotny nowotwór dwunastnicy jest najrzadziej występującym nowotworem przewodu pokarmowego - w przypadku zdiagnozowania choroby zawsze należy podejrzewać, że może być on przerzutem z innego organu.

Źródła

  • Siepsiak M., Połom A., Adrych K.,  Profilaktyka raka jelita grubego / Prevention of colorectal cancer, Akademia Medycyny akademiamedycyny.pl
  • Sieroń A., Arendt J., Biniszkiewicz T., Kubacka M., Bilska A., Piecuch J., Maska nowotworu dwunastnicy w przebiegu raka jelita grubego (The mask of duodenal tumor in the course of colon cancer), Chirurgia Polska 2004, 6, 1, 65–70 ISSN 1507–5524.

Stan Jakubiaka pogarsza się

Leczenie nowotworów jest uzależnione od etapu, na którym zostały one wykryte. W przypadku Tomasza Jakubiaka niezbędne jest poszukiwanie nowych metod leczenia, ponieważ nowotwór u niego zajął już inne organy. Stan szefa kuchni pogarsza się, z dnia na dzień traci siły, ale nie poddaje się. 

Jeżeli chodzi o sam stan zdrowia, o czym tak naprawdę nie mówiliśmy jeszcze nigdy, no to on się mocno pogorszył, ponieważ guzy, które miałem na kościach, bardzo mocno się rozeszły po całym ciele. Jest ich niezliczona ilość i w związku z tym zaatakowały mi nogi, plecy - powiedział w Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

"Cebula czarownic" rośnie dziko w wielu miejscach. Ale kto ją zerwie, może pożałować

Silne wsparcie dla mózgu i serca. Jedz je codziennie

Tej przyprawy powinno się unikać jak ognia. A Polacy wciąż dodają ją do zup