Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 19.06.2024 08:51

Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona

L4 będzie płatne w 90 lub 100 proc.?
Fot. Canva

Zmiany w zasadach wynagradzania pracowników na L4 są pewne - rząd analizuje tylko, czy będzie to 90 czy 100 proc. wynagrodzenia za pracę. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała do informacji, jakie prace trwają i kiedy można spodziewać się zmian. 

L4 płatne 100 proc.?

- Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia - powiedziała Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z mediami.

Polecamy: Idź prywatnie do dentysty, pieniądze za leczenie odda Unia. W życie wchodzi nowy program

Czego obawia się rząd?

Rząd obawia się, że pracownicy mogą być zmuszani do chodzenia na fałszywe L4, ponieważ pracodawca nie będzie odprowadzał za nich składek w tym okresie, a będzie to obowiązkiem ZUS. W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” ministra przyznała, że rozważane są różne skutki finansowe zaproponowanego rozwiązania. 

- Na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować - zaznaczyła w rozmowie.

Zmiany na plus dla pracowników

Do tej pory zwolnienie chorobowe, czyli popularne L4, było płatne w 80 proc. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia obowiązek wypłaty spoczywał na pracodawcy (14 dni w przypadku osób 60 plus), a dopiero od 34. dnia płacił ZUS. Obecnie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pokrywał L4 od pierwszego dnia. Warto przy tym zaznaczyć, że kontrola zwolnień lekarskich może być wzmożona. 

Zobacz też:

Jest decyzja Unii. Już wkrótce ze sklepów znikną popularne produkty

Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt

Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo?