Koniec z 80 proc. wypłaty na L4. Nowa propozycja rządu jest już przesądzona
Zmiany w zasadach wynagradzania pracowników na L4 są pewne - rząd analizuje tylko, czy będzie to 90 czy 100 proc. wynagrodzenia za pracę. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podała do informacji, jakie prace trwają i kiedy można spodziewać się zmian.
L4 płatne 100 proc.?
- Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia - powiedziała Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z mediami.
Polecamy: Idź prywatnie do dentysty, pieniądze za leczenie odda Unia. W życie wchodzi nowy program
Czego obawia się rząd?
Rząd obawia się, że pracownicy mogą być zmuszani do chodzenia na fałszywe L4, ponieważ pracodawca nie będzie odprowadzał za nich składek w tym okresie, a będzie to obowiązkiem ZUS. W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” ministra przyznała, że rozważane są różne skutki finansowe zaproponowanego rozwiązania.
- Na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować - zaznaczyła w rozmowie.
Zmiany na plus dla pracowników
Do tej pory zwolnienie chorobowe, czyli popularne L4, było płatne w 80 proc. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia obowiązek wypłaty spoczywał na pracodawcy (14 dni w przypadku osób 60 plus), a dopiero od 34. dnia płacił ZUS. Obecnie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pokrywał L4 od pierwszego dnia. Warto przy tym zaznaczyć, że kontrola zwolnień lekarskich może być wzmożona.
Co można robić na L4?
Istnieją dwa typy zwolnienia, które oznaczane są za pomocą cyfr:
- 1 - czyli “leżące”;
- 2 - czyli “chodzące”.
Ma to duże znaczenie w przypadku kontroli zwolnienia lekarskiego. Pacjent z cyfrą 2 może wykonywać czynności, które mają za zadanie zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli wyjść po zakupy spożywcze, do apteki, na wizytę lekarską albo na krótki spacer. Natomiast należy pamiętać, że zwolnienie z pracy ma jeden cel - pozwolić pacjentowi na powrót do zdrowia. Dlatego w tym czasie należy dużo odpoczywać, a także dbać o siebie - nie wolno ćwiczyć czy zbytnio się forsować. Nie wolno też pracować.
Zobacz też:
Jest decyzja Unii. Już wkrótce ze sklepów znikną popularne produkty
Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt
Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo?