Ibupar – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Ibupar – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/termometr-lek%C3%B3w-tabletek-medycyna-1539191/
Autor Paulina Piziorska04.04.2021

Tabletki drażowane Ibupar należą do grupy leków wskazanych do stosowania w przypadku bólu głowy, zębów, mięśni i stawów, a także w stanach gorączkowych, występujących między innymi podczas przeziębienia czy grypy. Dowiedz się więcej o działaniu tego leku!

Ibupar jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mimo że jest dostępny bez recepty, nie oznacza to wcale, że stosowanie go nie wiąże się z występowaniem różnego rodzaju skutków ubocznych. By zażywanie leku Ibupar było bezpieczne, należy bezwzględnie zapoznać się z opisem przeciwwskazań do stosowania oraz składem leku, by uniknąć ewentualnej reakcji alergicznej. W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy bez obaw możesz stosować lek Ibupar, a kiedy warto jednak zasięgnąć porady lekarza. Zapraszamy do uważnej lektury!

Ibupar – charakterystyka i zastosowanie

Lek Ibupar zawiera substancję czynną o nazwie ibuprofen. Jest on zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – zaraz po antybiotykach, jest to druga grupa najczęściej stosowanych przez nas leków. Ibupar dzięki zawartości wspomnianej substancji czynnej doskonale radzi sobie z gorączką i umiarkowanym bólem różnego pochodzenia jak: bóle głowy, zębów czy bóle menstruacyjne, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe. Przyniesie również ulgę w przypadku nerwobóli, bóli pourazowych oraz tych wynikających z chorób reumatycznych.

Jeżeli zatem od czasu do czasu zmagasz się z różnego rodzaju bólem lub gorączką, to lek Ibupar będzie dobrym wyborem. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy możesz go stosować bez obaw.

Ibupar – ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Ibupar jest niewskazane i wymaga konsultacji z lekarzem oraz zachowania wszelkich środków ostrożności, gdy pacjent/ka:

· wykazuje lub wykazywał wcześniej reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników leku lub inne podobne im substancje,

· cierpi na ciężką niewydolność wątroby, nerek bądź serca,

· cierpi, bądź w przeszłości cierpiał, na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,

· zaobserwował kiedykolwiek objawy alergii w postaci astmy oskrzelowej, kataru bądź pokrzywki po przyjęciu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

· cierpi na skazę krwotoczną,

· jest w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze,

· przyjmuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zaleca się również uwzględnić inne środki ostrożności podczas stosowania leku. Nie należy stosować leku Ibupar równocześnie z alkoholem, lekami przeciwzakrzepowymi jak i moczopędnymi. Podczas stosowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy należy pamiętać, by odstęp czasowy pomiędzy lekami wynosił co najmniej 30 minut.

Lek Ibupar jest doraźnie stosowanym środkiem pomocniczym w przypadku bólu i gorączki, co oznacza, że nie powinniśmy przyjmować go długotrwale ani w większej ilości niż zakłada producent. Raczej nie doprowadzimy do poważnych uszkodzeń narządów, jednak możliwe jest wystąpienie bólu brzucha, nudności czy biegunki.

Konsultacja z lekarzem staje się niezbędna, gdy zaobserwujesz u siebie poniżej opisane objawy, należące do najbardziej charakterystycznych w przypadku zbyt długiego przyjmowania leku. Należą do nich:

· ból brzucha, wymioty, zaparcia lub biegunka,

· krew w stolcu,

· zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, uczucie dezorientacji bądź stan nadmiernego pobudzenia, szumy uszne,

· wysypka.

Ibupar – stosowanie i działania niepożądane

Jeżeli nie widzisz przeciwwskazań i potrzebujesz szybkiej ulgi w bólu, pamiętaj o prawidłowym zastosowaniu leku. Lek Ibupar jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci po 12. roku życia. Tabletkę należy popijać wodą, podczas posiłku lub po jego spożyciu.

Dawka początkowa wynosi 1-2 tabletki (200 – 400 mg), którą można powtarzać nie częściej niż co 4 - 6h. Nie należy przyjmować więcej niż 6 tabletek na dobę ani stosować leku dłużej niż przez okres 3 dni. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy ból staje się przewlekły.

Ibupar, jak każdy inny lek, nawet prawidłowo stosowany, może wywołać działania niepożądane. Do najczęstszych z nich należą:

· wysypka, pokrzywka,

· zmniejszenie łaknienia,

· obrzęki,

· ból brzucha, zgaga, nudności, biegunka,

· zawroty głowy,

· nieżyt nosa,

· kołatania serca, nadciśnienie tętnicze.

Następny artykuł