Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody
Oczyszczanie jelit jest popularnym zagadnieniem, które poruszają nie tylko lekarze, ale też osoby zajmujące się medycyną alternatywną. Niektóre z metod na usunięcie nadmiaru mas kałowych mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, jeśli zostaną wykonane bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem. Jak w domowych warunkach można oczyścić jelita? Kiedy zaparcia są objawem choroby? O opinię poprosiliśmy eksperta.
Wprowadź zmiany w diecie
W pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany w diecie. W tym celu najlepiej sprawdzi się dieta bogatoresztkowa, czyli zawierająca dużą zawartość błonnika pokarmowego. Dzięki niemu pobudzona zostanie perystaltyka, więc proces wypróżniania zostanie uregulowany, a jelito zostanie opróżnione z zalegających mas kałowych.
Korzyści odczujesz już wtedy, gdy zwiększysz spożycie błonnika w ilości od 30 do 50 g na dobę. Pokarmy zawierające dużą ilość składnika to: świeże warzyw, owoce, kasze, rośliny strączkowe i ziarna. Warto jeść także kefiry, jogurty i zsiadłe mleko, zawierające kultury bakterii wzbogacających mikroflorę jelitową.
Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu
Pojawienie się zaparć to pierwszy sygnał ostrzegający, że w organizmie jest za mało wody. Ciało próbuje wtedy ją pozyskać z pokarmu. Skutkiem tego może być powstawanie złogów i kamieni kałowych.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 35 ml na kg masy ciała. Jednak osoby intensywnie ćwiczące, chorujące na gorączkę i inne infekcje powinny pić jej więcej. Więcej wody powinny także pić osoby przebywające w wysokich temperaturach i sportowcy.
Do diety, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, warto włączyć także zioła przeczyszczające jelita. Zaliczają się do nich:
- pokrzywa,
- rumianek pospolity,
- zielona herbata,
- łopian zwyczajny.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Obecność złogów w jelitach to także skutek siedzącego trybu życia. Mała aktywność fizyczna wpływa negatywnie na układ pokarmowy, powoduje zaparcia i sprawia, że w jelitach zatrzymują się masy kałowe. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia spacerować szybszym tempem, chociażby 30 minut. Osobom mającym nadwagę i otyłość zaleca się od 200 do 300 minut spaceru tygodniowo.
Zaparcia jako objaw choroby
Problemy z wypróżnieniem nie zawsze muszą być spowodowane zaniedbaniem jednej z wymienionych czynności. Niekiedy zaparcia są symptomem zapalenia uchyłków jelita grubego:
„ W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób, głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego ”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow
Do zapalenia uchyłków dochodzi, gdy zamyka się światło jednego z uchyłków. Przeważnie powoduje to masa stolca lub kamienie kałowe. Z powodu zalegającej treści namnaża się flora jelitowa, czyli bakterie produkujące coraz więcej toksyn i gazów.
Uchyłki często wykrywane są przypadkowo podczas kolonoskopii. Natomiast jeżeli dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego, złotym standardem diagnostycznym jest tomografia komputerowa jamy brzuszne”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow