Ten kolor i kształt stolca to wczesne objawy raka jelita grubego. Zwróć na nie uwagę!
Ten objaw raka jelita grubego występuje u większości chorych. Niestety niewielu z nas zwraca uwagę na wygląd swojego stolca, a to poważne przeoczenie! Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Kolor i kształt stolca to sygnały alarmujące
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących w naszej populacji i jedna z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych.
„Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy. Na świecie jest to liczba około miliona rocznych nowych zachorowań i około pół miliona zgonów każdego roku.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.
Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, początkowo nie dając wyraźnych objawów. W większości przypadków wykrywany jest dopiero w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone.
„Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne, takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie. Poza tym w zależności od tego, w którym miejscu jelita rak się umiejscawia, obserwujemy różne objawy.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.
Jednym z sygnałów alarmujących jest kolor i kształt stolca. Typowe dla raka jelita grubego są stolce smoliste oraz ołówkowate.
Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?Stolec smolisty i stolec ołówkowaty - jak je rozpoznać?
Stolec smolisty charakteryzuje się czarną barwą. Swoim wyglądem i konsystencją przypomina smołę i często sygnalizuje krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Stolec ołówkowaty jest długi i cienki jak ołówek lub taśma, a jego uformowanie wynika ze zwężenia światła odbytnicy w przebiegu choroby nowotworowej.
Kolor stolca, w zależności od miejsca utraty krwi w jelicie może się różnić. W przypadku krwawienia w górnym odcinku jelita grubego, stolec będzie ciemny lub czarny. Krwawienie z dolnego odcinka jelita oznacza jaśniejszy kolor krwi, której śladowe ilości można zaobserwować na papierze toaletowym.
Krew może być wyraźnie oddzielona lub zmieszana ze stolcem. Pamiętajmy, że każde niepokojące objawy zaobserwowane w naszym stolcu wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.
Objawy raka jelita grubego
„Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy, charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate.” - powiedziała specjalistka onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska – Domańska.
Nowotwór zlokalizowany w prawej połowie okrężnicy - typowe objawy:
- niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej,
- smoliste stolce,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Nowotwór zlokalizowany w lewej części okrężnicy - typowe objawy:
- skurczowe bóle brzucha,
- zaburzenia rytmu wypróżnienia,
- biegunki naprzemiennie z zaparciami,
- krwawienia z odbytu,
- stolce ołówkowate.
Jak wykryć raka jelita grubego?
Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pozwala nie tylko wykryć patologiczne zmiany, ale także je usunąć.
„Nie bójmy się tego badania! Nie ma nic lepszego w medycynie niż profilaktyka. Tutaj mamy narzędzie, które nie tylko wykrywa zmiany wczesne czy zaawansowane, ale jednocześnie pozwala nam na usunięcie polipów czy zmian nowotworowych. Głównie chodzi o to, żebyśmy usuwali zmiany nowotworowe i nie pozwalali na to, aby doprowadziły do rozwoju raka jelita grubego. Pamiętajmy, że w momencie pojawienia się objawów jest już bardzo późno.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.
W diagnostyce raka jelita grubego wykorzystuje się także testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale oraz morfologię krwi obwodowej.
„U pacjentów z rakiem jelita grubego, częstym objawem jest anemia z niedoboru żelaza. Wynika to z faktu, że nowotwór rozwijający się w świetle jelita często krwawi w sposób niezauważalny dla pacjenta. Wykonanie morfologii krwi obwodowej może wykazać niedokrwistość z niedoboru żelaza i skłonić lekarza POZ do dalszej diagnostyki.” - powiedziała specjalistka onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska – Domańska.