Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > To z tego powodu mamy zaparcia! Lekarz wskazał największy problem dietetyczny naszych czasów
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 11.08.2023 17:41

To z tego powodu mamy zaparcia! Lekarz wskazał największy problem dietetyczny naszych czasów

zaparcia
canva.com

Zaparcia jest to problem, którego przyczyną są m.in. zaburzenia układu pokarmowego. Jednak ich podłożem mogą być też inne dolegliwości. Zaparcia są przyczyną zbyt rzadkiego wypróżniania, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlaczego cierpimy na zaparcia? Co jest największym błędem dietetycznym, który je powoduje? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.

Błonnik lekarstwem na zaparcia

Błonnik powinien być nieodłącznym elementem naszej diety. Dostarczanie zbyt małej ilości pokarmów błonnikowych i nieprawidłowe odżywanie stanowi jedną z przyczyn powstawania zaparć. Równie ważne jest picie odpowiednio dużej ilości wody, dzięki której masy kałowe nie zalegają w jelicie. W momencie kiedy stolec jest zbyt mały i trudniej pasażowany nasila się ryzyko występowania chorób odbytu, choroby uchyłkowej, a nawet raka jelita grubego.


„Zazwyczaj do zaparć dochodzi w wyniku niskiej podaży błonnika w diecie. Jest to największy problem dietetyczny naszych czasów. Często spożywamy produkty wysokobiałkowe i wysokocukrowe, o śladowej ilości błonnika. Brakuje nam więc tej części pokarmu, która wypełnia jelito, nie ulega strawieniu i zatrzymuje wodę. W prawidłowym procesie trawienia błonnik odgrywa istotną rolę, ponieważ tworzy masę stolca.” - powiedział proktolog, chirurg transplantologii dr n. med. Andrzej Berman.

Projekt bez nazwy (19).png
 

Kiedy nadmiar błonnika powoduje wzdęcia i zaparcia? Jak uniknąć dyskomfortu? Prosty, domowy masaż jelit na zaparcia. Zrobisz go w 15 minut i NIC nie kosztuje!

Zaparcia jako najczęstsza przyczyna choroby hemoroidalnej

Zaparcia, są problemem złożonym i wieloczynnikowym, mogą nieść za sobą różne skutki. Choroba hemoroidalna może powstać właśnie na skutek występujących zaparć. Zaparcia powodują, że wypróżnianie jest długim i nieprzyjemnym procesem, który w efekcie może prowadzić do poszerzenia się splotów hemoroidalnych. Dodatkowo choroba hemoroidalna może wywoływać biegunki.


„Fizjologiczną funkcją splotów hemoroidalnych jest utrzymywanie szczelności. Jeżeli mamy bardzo dużą ilość wypróżnień na dobę, sploty są przepracowane i tym samym przewlekle przepełnione. W tym przypadku mechanizm powstawania choroby hemoroidalnej jest inny jak przy zaparciach, ale efekt jest bardzo podobny.” - powiedział proktolog, chirurg transplantologii dr n. med. Andrzej Berman.
 

Sposoby na walkę z chorobą hemoroidalną i zaparciami

Pierwszy krokiem w leczeniu zaparć powinna być zmiana stylu życia i dotychczasowych nieprawidłowych nawyków. Czynniki, które mogą powodować hemoroidy i zaparcia to m.in:

  •  niezdrowe przekąski i jedzenie typu fast food
  •  zbyt mała ilość błonnika
  •  nieodpowiednie nawodnienie
  •  używki (alkohol, nikotyna)
  •  soki owocowe
  •  ostre przyprawy
  •  zbyt długa pozycja siedząca
  •  długie wypróżnienia
  •  brak aktywności fizycznej


„U znakomitej większości pacjentów takie leczenie spowoduje ustąpienie dolegliwości, pod warunkiem, że choroba hemoroidalna nie jest już bardzo zaawansowana. Modyfikacja stylu życia bardzo pomaga przede wszystkim ludziom młodym. U osób intensywnie ćwiczących na siłowni zmiana charakteru treningu, zwiększenie ilości ćwiczeń aerobowych i dostosowanie ich do choroby, poprawia jej przebieg.”- powiedział proktolog, chirurg transplantologii dr n. med. Andrzej Berman.
 

Polecane