Pacjenci.pl Zdrowie Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność
canva

Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność

30 czerwca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w naszym kraju. Każdego roku choruje na niego kilkanaście tysięcy osób. Można go jednak całkowicie wyleczyć – o ile choroba zostanie wcześnie rozpoznana. Jednym z symptomów choroby są bóle brzucha. Jak się objawia ten rodzaj bólu i jaki ma charakter? O odpowiedź poprosiliśmy gastroenterologa lek. med. Jacka Kowerzanowa.

Ból spowodowany przez raka jelita grubego

Rak jelita grubego w pierwszej fazie rozwoju przebiega niekiedy bezobjawowo – wtedy też ciężko go rozpoznać. Gdy się rozwinie, chory zacznie tracić masę ciała i stanie się osłabiony. Objawy choroby zależą od tego, w którym miejscu w jelicie rak się pojawi:

W przypadku, kiedy rozwija się w prawej części jelita grubego, najczęściej pojawią się bóle brzucha, które są niespecyficzne i niecharakterystyczne. Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego. Może objawiać się ono narastającą niedokrwistością. Najczęściej pacjenci zgłaszają ból brzucha o różnym umiejscowieniu, nie tylko po prawej stronie. Należy pamiętać, że objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy .” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Gdy rak znajduje się w lewej części jelita, charakterystycznym objawem będzie krwawienie, które chory zauważy podczas wypróżniania. W tym przypadku dochodzi również do zaburzeń rytmu wypróżniania. Gdy choroba znajdzie w zaawansowanej fazie może spowodować niedrożność – to oznaka, że nowotwór objął już całe jelito: „ Postać raka jelita grubego, która umiejscawia się w odbytnicy, czyli na końcu jelita, najczęściej objawia się jawnymi krwawieniami. Mogą także występować zaburzenia rytmu wypróżnienia oraz stolce ołówkowate . W fazie zaawansowanej pacjent może wyczuć masę guza przy odbycie.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-06-30T043235.210.png

Gruczolaki – to na ich bazie rozwija się rak jelita grubego. Gastroenterolog tłumaczy, czym są
Rak jelita grubego – gdzie najczęściej powstają przerzuty i jak powstają?

Jak wykryć raka jelita grubego?

Podstawowym badaniem diagnostycznym w tym przypadku jest kolonoskopia, umożliwiająca ustalenie, w którym obszarze występuje nowotwór . Gdy w trakcie badania zostaną zaobserwowane zmiany chorobowe, konieczne będzie szczegółowe rozpoznanie choroby – w tym celu pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Na tym jednak się nie kończą działania diagnostyczne:

W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Jeśli chodzi o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) służą głównie do zakresu określenia zaawansowania choroby, bądź też do zlokalizowania przerzutów. ” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Mimo to kolonoskopia nie jest badaniem, z którego może skorzystać każdy, u kogo zachodzi podejrzenie występowania raka jelita grubego. Przeciwwskazaniami do kolonoskopii są:
• zapalenie otrzewnej,
• perforacja jelita,
• ostre zapalenie uchyłków jelita grubego,
• ciąża (II i III trymestr),
• ciężkie zaburzenia krzepnięcia,
• objawowy tętniak aorty brzusznej,
• niewydolność oddechowa,
• niewydolność serca.

Jak łagodzić ból spowodowany przez raka jelita grubego?

Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. Gdy lekarz znajdzie ognisko raka jelita grubego, kwalifikuje pacjenta do resekcji zmiany nowotworowej:

W postaciach zaawansowanych z przerzutami stosujemy także chemioterapię. W ostatnim czasie bardzo rozwinęła się immunoterapia, czyli stosowanie specyficznych przeciwciał monoklonalnych. W raku odbytnicy duże zastosowanie ma radioterapia. Tutaj należałoby nadmienić, że w ostatnich latach bardzo rozwinęła się i w dalszym ciągu rozwija się tzw. endoskopia zabiegowa. W postaciach wczesnych, które dotyczą głównie błony śluzowej jelita grubego, możemy zastosować m.in. zabieg ESD, czyli endoskopową dyssekcję podśluzówkową. Dzięki niej możemy usunąć wczesne zmiany bez potrzeby operacji chirurgicznej.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii
Jakie są rokowania raka jelita grubego w Polsce? Dane przerażają
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko