Jakie są nietypowe objawy endometriozy?
Endometrioza charakteryzuje się dotkliwym bólem w okolicy miednicy, często towarzyszącym menstruacji. Mimo, że jest to choroba związana z narządami płciowymi kobiety, objawy mogą pojawiać w najróżniejszych miejscach i nie być zupełnie kojarzone z tą jednostką chorobową.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest chorobą narządów płciowych kobiety, charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te są wciąż aktywne wydzielniczo i reagują na zmiany hormonalne w cyklu menstruacyjnym, powodując przewlekłą reakcję zapalną w organizmie. Komórki endometrium przemieszczając się poza macicą, wywołują ogniska endometrialne w obrębie innych narządów, najczęściej jajników, otrzewnej, w przewodzie pokarmowym czy układzie moczowym, prowadząc do infekcji i blizn w tkankach.
Przyczyny choroby do dziś nie zostały dokładnie poznane. Podejrzewa się, że pewne układy genów powodują większe prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę.
„ Często występuje rodzinnie, szczególnie w linii głównej, pierwszego stopnia pokrewieństwa. Obecnie uważamy, że endometrioza jest wieloprzyczynowa i jednoznacznie nie umiemy określić, dlaczego tak się dzieje. Jest to także jedno z częstych powikłań po cięciu cesarskim” . - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.
Jakie są typowe i nietypowe objawy endometriozy?
Głównym objawem ednometriozy jest ból o różnym charakterze. „Typowa endometrioza może powodować ból okołomiesiączkowy, są to także bóle podczas mikcji, czyli oddawania moczu, współżycia, czasami owulacji, defekacji.” - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć. Drugim charakterystycznym objawem endometriozy są problemy z zajściem w ciążę i bezpłodność.
Endometrioza jest chorobą wielopostaciową i może dawać najróżniejsze objawy, również takie, które są zupełnie niekojarzone z tą jednostką chorobową. „Odnośnie bóli nietypowych, zdarzyła mi się pacjentka, która została zdiagnozowana, ponieważ miała problemy poruszania się, uciekała jej stopa, miała bóle w barkach. Ogniska endometriozy naciskały na nerwy, które były za to odpowiedzialne.” - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.
Nietypowe objawy endometriozy:
- częste biegunki lub zaparcia
- wzdęcia
- przewlekłe zmęczenie
- wahania nastroju
- duszności
- ból dolnej części pleców i ramion
- ból nóg
Jak zdiagnozować endometriozę?
Podstawowa diagnostyka endometriozy oparta jest na trzech głównych elementach:
- rzetelny wywiad lekarski
- badanie ginekologiczne
- ultrasonografia dopochwowa
„ Zazwyczaj po badaniu ginekologicznym, a także ultrasonografii i wywiadzie można jednoznacznie postawić diagnozę. W przypadkach wątpliwych wykorzystać można także tomografię komputerową, jednak nie jest to badanie z wyboru, ponieważ jest bardzo drogie i musi być ukierunkowane. Tego typu badania wykonywane są w przypadku endometriozy głębokiej, umiejscowionej nietypowo”. - powiedział ginekolog lek. Wiesław Kijuć.
Dodatkowymi badaniami wykorzystywanymi w diagnostyce endometriozy są:
- tomografia komputerowa
- cystoskopia
- kolonoskopia