Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Antykoncepcja hormonalna może mieć poważny skutek uboczny, o którym warto wiedzieć. Wciąż za mało się o tym mówi
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 22.02.2023 14:44

Antykoncepcja hormonalna może mieć poważny skutek uboczny, o którym warto wiedzieć. Wciąż za mało się o tym mówi

antykoncepcja
canva.com

Tabletki antykoncepcyjne to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. W Polsce antykoncepcja hormonalna wciąż wzbudza wiele kontrowersji, ze względu na poglądy, jak i zdrowie kobiety. Tabletkom antykoncepcyjnym przypisuje się m.in. zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów i wystąpienia zatoru płucnego. Aby rozwiać wątpliwości dotyczące tego drugiego, zapytaliśmy o opinię lekarza kardiologa. 

Zatorowość płucna zazwyczaj kojarzy się z bólem klatki piersiowej, jednak nie jest to typowy objaw

Zatorowość płucna jest ostrą chorobą kardiologiczną, do której dochodzi najczęściej w wyniku utknięcia w tętnicach płucnych materiału zatorowego, pochodzącego z różnych części układu krążenia. Głównym źródłem zatoru płucnego jest skrzepnięta krew, która zazwyczaj pochodzi z żył kończyn dolnych i jamy brzusznej. Zator płucny stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów o podłożu kardiologicznym, zaraz po zawale serca i udarze mózgu.

Zator płucny może wywołać zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia i utratę przytomności, a nawet śmierć. Zazwyczaj kojarzymy go z bólem w klatce piersiowej, co jednak nie jest typowym objawem. „Najczęściej pacjenci zgłaszają się z dusznością, nagłym pogorszeniem stanu ogólnego, którym towarzyszy niskie ciśnienie tętnicze i przeciążenie prawej komory w badaniu echo. Ból w klatce piersiowej, mimo że wymieniany klasycznie jako jeden z częściej występujących objawów, często nie występuje.” - powiedział kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Projekt bez tytułu - 2023-02-22T134949.716.png

Labioplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy

Antykoncepcja hormonalna należy do czynników ryzyka zatorowości płucnej

Nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać przyczynę, która doprowadziła do zatorowości płucnej. Głównymi czynnikami ryzyka, predysponującymi do powstania zatoru tętnicy płucnej to m.in. wrodzone choroby prowadzące do nadkrzepliwości, choroba zakrzepowo – zatorowa w obrębie żył kończyn dolnych, nowotwory, otyłość, unieruchomienie, wiek, a także płeć żeńska i antykoncepcja hormonalna. Antykoncepcja hormonalna jest uznanym czynnikiem ryzyka zwiększonej gotowości krwi do wykrzepiania, co może być czynnikiem ryzyka wystąpienia zatorowości płucnej. Są to kwestie ułamków procenta i ryzyko szacuje się na kilkanaście przypadków na 100 tysięcy kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne na rok.” - powiedział kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski.

Kobiety stosujące antykoncepcję powinny szczególnie wystrzegać się pewnych rzeczy

Zaleca się, aby kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, unikały zbyt długich, wymuszonych pozycji siedzących i leżących, a także aby dbały o odpowiednie nawodnienie organizmu. Tego typu działania obniżą ryzyko wystąpienia zatoru płucnego. Należy wspomnieć, że palenie tytoniu zwiększa u kobiet ryzyko powstania zatoru tętnicy płucnej o ponad 50%! Bez względu na to, czy stosujemy antykoncepcję hormonalną, czy też nie, należy unikać palenia papierosów.