Jakie są przyczyny chrapania? Wyjaśnia lekarz
Niemal każdy z nas od czasu do czasu pochrapuje, jednak dla niektórych chrapanie jest problemem przewlekłym. Chroniczne chrapanie może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne i bywa uciążliwe dla pozostałych domowników, zwłaszcza dla partnerki czy partnera.
Przyczyny chrapania
Dźwięk chrapania wywoływany jest przez drganie tkanek gardła i podniebienia w wyniku zaburzonego przepływu powietrza przez górny odcinek dróg oddechowych.
– To, dlaczego ten przepływ jest zaburzony, może wynikać z patologicznej wiotkości tkanek, ale też z różnych zaburzeń morfologicznych w ich obrębie. (…) U prawie wszystkich chrapiących osób obserwuje się upośledzoną drożność jam nosa, co uważane jest za pierwotną przyczynę predysponującą do wystąpienia chrapania – powiedział prof. dr hab. med. Antoni Krzeski, emerytowany kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w wywiadzie dla Marty Uler .
Chrapanie z reguły jest efektem narastającej wiotkości mięśni i tkanek miękkich gardła, które zazwyczaj tracą napięcie wtórnie do przewlekłej niedrożności nosa.
– Wykazano, że istnieje związek pomiędzy chrapaniem a niedrożnością nosa, która jest następstwem jego nieprawidłowej budowy anatomicznej, bądź też występowania nieprawidłowości morfologicznych w rejonie gardła – dodaje ekspert.
Przyczyny chrapania u dzieci
Według Profesora chrapanie jest poważnym objawem zaburzenia oddechu jako następstwo nieprawidłowości występujących w jamach nosa, jamie ustnej i/bądź gardle . W przypadku dzieci często winien jest przerost migdałka gardłowego .
– (…) najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest przerośnięty trzeci migdałek, który zatyka nos od tyłu. Dziecko podczas snu zmuszone jest do oddychania przez usta. I tu tkwi cały problem. Oddech przez uchylone usta zaburza podstawową zasadę fizjologii oddechu, który prawidłowo powinien odbywać się przez nos – wyjaśnia lekarz.
Chrapanie jest chorobą, którą należy leczyć
Prof. dr hab. med. Antoni Krzeski w rozmowie z Martą Uler zwraca uwagę na to, że chrapanie jest poważnym zaburzeniem funkcji oddechowej, zatem należy uznać je za chorobę i leczyć . Przed podjęciem leczenia niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, która pozwala zidentyfikować indywidualne przyczyny chrapania u danego pacjenta.
– Ingerencja chirurgiczna jest brana pod uwagę, jeśli chrapanie jest konsekwencją występowania nieprawidłowości anatomicznych bądź morfologicznych w rejonie jam nosa, jamy ustnej i gardła, takich jak np. przerośnięte migdałki, przewlekła niedrożność nosa lub nadmiernie wiotkie tkanki gardła. Leczenie to ma na celu usunięcie przeszkód, które utrudniają swobodny przepływ powietrza podczas snu, tak aby podczas snu usta były zamknięte – wyjaśnia ekspert.
Jednak chrapanie może też być objawem chorób ogólnoustrojowych, w tym obturacyjnego bezdechu podczas snu ; w takich przypadkach możliwe jest stosowanie urządzenia CPAP. Przed podjęciem decyzji o chirurgicznym leczeniu chrapania warto wypróbować inne metody leczenia, takie jak zmiana stylu życia – z naciskiem na poprawę higieny snu i rezygnację z używek czy zrzucenie wagi w przypadku pacjentów zmagających się z otyłością.
Artykuł powstał w oparciu o materiał Marty Uler Wkrótce święta, ale "cicha noc" nie każdemu jest dana. Chrapie prawie co 2. człowiek
Czytaj także:
Odczuwasz ból głowy już po przebudzeniu? To może być objaw poważnej dolegliwości
Jeśli tak śpisz, możesz być zagrożony zawałem i udarem. Tego nie można bagatelizować
Obturacyjny bezdech podczas snu – objawy, czynniki ryzyka, leczenie