Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 24.03.2024 20:25

Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Zdrowie, sen, dobry sen
Fot. Freepic

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. To oczywiste, ale nie każdy wie, że np. mając refluks, nadciśnienie, bóle pleców i bezdech senny muszą unikać jak ognia konkretnych pozycji. Jakich? 

Niektóre z nich wpływają na jakość naszego snu, ale również na zdrowie. Choć każdy z nas ma swoje ulubione, spanie na prawym czy na lewym boku nie będzie dobre dla osób z pewnymi schorzeniami. O jakich pozycjach mowa?

Te pozycje nie będą dobre dla wszystkich

Według naukowców, w ciągu nocy pozycje do spania zmieniamy średnio 20 razy. Jednymi z najpopularniejszych pozycji jest ta na boku, zarówno na lewym, jak i na prawym. Nie będą one jednak dla wszystkich dobre. Mogą zwiększać ryzyko refluksu żołądkowego lub problemów z oddychaniem.

  • Spanie na prawym boku jest złą opcją dla osób z problemami żołądkowymi. Efekt? Refluks żołądkowy, choć oczywiście nie u wszystkich może pojawić się. Jako że żołądek znajduje się po lewej stronie, gdy śpimy na lewym boku, bardziej prawdopodobne jest, że jego treść będzie na swoim miejscu dzięki grawitacji. Refluks pojawi się, gdy zawartość żołądka cofa się do przełyku. Pieczenie spowoduje wtedy znaczny dyskomfort, który może prowadzić nawet do powstania wrzodów.
  • Z kolei spanie na lewym boku nie będzie dobre dla osób mających problem z oddychaniem. Mowa tutaj szczególnie o osobach, którym towarzyszy bezdech senny. Jakiś czas temu badacze wykryli, że to właśnie ta pozycja do spania miała dość znaczący wpływ na epizody bezdechu.
  • A co ze spaniem na brzuchu? Jak podkreślają lekarze, to właśnie ta pozycja powoduje wyższy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w porównaniu ze spaniem na boku
  • Spanie “do poduszki" należy do popularnych pozycji, choć również wpływa niekorzystnie, najbardziej na naszą skórę. Wszystko przez to, że w porównaniu do innych pozycji bardziej naraża na ryzyko powstawania zmarszczek sennych-sprzyja naciskanie twarzą na poduszkę, wtedy skóra marszczy się oraz rozciąga.

Zobacz też: Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze

moje-lozko-jest-moim-najlepszym-przyjacielem.jpg
Fot. Frepic

 

Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy Trzynasta emerytura będzie szybciej. Niestety, niektórzy jej nie dostaną

Najbardziej uniwersalna pozycja do spania

Według lekarzy zdrową pozycją, która jest wariantem leżenia na boku jest tzw. pozycja embrionalna. Nogi w niej są lekko podwinięte, kręgosłup zgięty do wewnątrz, a ręce pod głową. 

W takiej właśnie pozycji warto podłożyć sobie, ale też uformować kawałek poduszki pod szyją. Dzięki temu można uniknąć bólu karku po obudzeniu. Nie powinno się jednak leżeć na zbyt wysokich poduszkach.

Jakie bóle głowy są groźne, a jakie nie? Neurolog wyjaśnia:

 

Jakość snu zależy też od dobrze dobranego materaca

Jakość naszego snu to nie tylko odpowiednie pozycje, ale również dobranie odpowiedniego materaca i poduszek do spania. Mogą one wspomóc zdrową pozycję podczas snu. Oczywiście dobranie materaca to kwestia indywidualna, bo na przykład niektóre schorzenia sprawiają, że najlepsze dla kręgosłupa jest spanie na twardym materacu. Z kolei inne osoby na twardym podłożu mogą odczuwać bóle w różnych miejscach ciała. Osoby z nadwagą zdecydowanie wolą do wygodnego spania znacznie bardziej miękkie materace, które dostosowują się do kształtu ciała.

Pamiętajmy też, że do prawidłowego ustawienia karku dobre będą poduszki do spania, które wkładane są bezpośrednio pod szyję. Z kolei duże poduszki w kształcie litery U mogą wspierać zdrową pozycję na boku.

Źródło: Aniaradzi.pl/ABC Zdrowie

Czytaj też:

Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby

Śpisz krócej niż 7 godzin na dobę? Tyle wystarczy, by narazić się na nowotwór

3 najlepsze herbaty oczyszczające. Idealne na wiosenny detoks