Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę
Fot. Shutterstock / PorporLing, AiroMedical

Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę

25 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, co sprawia, że jego pierwsze symptomy bywają ignorowane, a pomoc dociera na miejsce zbyt późno.

Są jednak pewne symptomy ułatwiające rozpoznanie zawału. Jeśli wystąpią, nie wahaj się wezwać karetki. W rozmowie z Pacjentami opowiedziała o nich  dr n. med. Ewą Uścińska, kardiolog.

Zlewne poty – nietypowy objaw zawału

Osoba w trakcie zawału odczuwa silny ból w klatce piersiowej . Charakterystyczne jest to, że ból nie ustępuje przy zmianie pozycji. Jeśli dolegliwości bólowe za mostkiem utrzymują się dłużej niż 15-20 minut, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zawałem. I chociaż nie każdy ból serca oznacza zawał, to może o nim świadczyć.

"Oczywiście nie każdy ból w klatce piersiowej jest zawałem, ale jeśli osoba odczuwająca ból ma już rozpoznaną chorobę wieńcową , albo ma co najmniej czynniki ryzyka jej rozwoju, dodatkowo bólowi towarzyszy nagłe pogorszenie samopoczucia, zlewne poty — to takich objawów zdecydowanie nie wolno lekceważyć i należy wezwać karetkę” – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.

Lekarka zwraca uwagę, że zlewne poty są jednym z objawów zawału i wynikają one z reakcji organizmu na niedokrwienie serca. Apeluje, by nie ignorować tego objawu, jeśli towarzyszy mu ból za mostkiem, uczucie zmęczenia i lęku. Wzywając pomoc jak najszybciej, możemy uratować swoje lub czyjeś życie.

Zlewne poty
Zlewne poty są nieoczywistym objawem zawału Fot. Shutterstock / PorporLing
Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają

Dlaczego pocimy się w trakcie zawału?

Gdy dochodzi do zawału, organizm aktywuje układ współczulny , czyli część autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialna  za reakcję "uciekaj albo walcz". Wzmożone pobudzenie tego układu stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, hormonów stresów, które mogą wywoływać intensywne pocenie.

Trudny do zniesienia ból związany z zawałem, może być kolejną przyczyną zlewnych potów. W odpowiedzi na niedokrwienie serca, organizm produkuje bowiem hormony stresu , które stymulują gruczoły potowe . Charakterystyczne jest to, że taki pot jest zimny, ponieważ nie odprowadza ciepła z rozgrzanego ciała.


Dodatkowo zawał serca może zmniejszać przepływ krwi, a niedostateczne zaopatrzenie organizmu w krew, może wywołać uczucie zimna i dreszcze, a także często towarzyszące im zimne, lepkie poty – są to objawy, które nie powinny być ignorowane, zwłaszcza jeśli występują z bólem klatki piersiowej, uczuciem lęku i zmęczeniem.

Inne objawy zawału:

  • ból ramienia,
  • ból pleców,
  • ból brzucha,
  • zmęczenie,
  • wymioty,
  • kaszel,
  • uczucie lęku.

Pierwsza pomoc w razie zawału

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zawale, nie zwlekajmy z pierwszą pomocą. Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe . Czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ im dłużej krew nie dopływa do mięśnia sercowego, tym więcej go obumiera.

Zanim karetka przyjedzie na miejsce, choremu można podać aspirynę – jedną tabletkę od 300 do 500 mg. Do przyjazdu pogotowia trzeba cały czas monitorować stan chorego, aby w razie potrzeby rozpocząć reanimację. W zasadzie to wszystko, co można zrobić w warunkach domowych czy na ulicy, ale to i tak wiele. Resztę wykona zespół karetki.

Zobacz też:
Profilaktyka chorób serca. Lekarz radzi, jak zadbać o kondycję serca

Miała zawał w wieku 24 lat. Zignorowała jeden objaw

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Jak przechowywać jajka w lodówce? Większość z nas popełnia fatalny błąd
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko