Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 03.07.2024 17:03

Miażdżyca daje nie tylko fizyczne objawy, ale też psychiczne. Lekarz zdradza, jak wyglądają

Miażdżyca, choroba
Fot. Shutterstock/ Al Generator/reserchate net

Miażdżyca to choroba, która daje nie tylko dolegliwości fizyczne, ale dotyka również psychicznie. Związane jest to z niedokrwieniem mózgu. Gdy choroba uszkadza tętnice mózgu, dochodzi wtedy do jego niedotlenienia, wskutek czego zaczynają pojawiać się psychiczne zaburzenia. 

O tym, jakie są objawy psychiczne miażdżycy, opowiedział dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny, Adiunkt III Kliniki Chorów Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca to przewlekły proces zapalny dotykający głównie dużych i średnich tętnic. Nieleczona zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i amputacji kończyn. Miażdżyca rozwija się przez wiele lat, a najczęściej sprzyja temu niezdrowa dieta, nadwaga oraz siedzący tryb życia.

Główną przyczyną tej choroby jest zbyt duże stężenie cholesterolu, gdzie pod jego wpływem w ścianie tętnicy rozwija się stan zapalny, co z czasem prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej. Ta stopniowo się powiększa, coraz bardziej zwężając światło tętnicy. Z kolei przepływ krwi staje się coraz słabszy, co powoduje niedokrwienie narządów, m.in. mózgu oraz serca.

Miażdżyca daje objawy fizyczne i psychiczne
Fot. Freepic
Gorsze niż kleszcze. Te objawy wskazują na ich obecność Nadchodzi wakacyjna fala zakażeń COVID-19. Za większość odpowiada nowy szczep

Kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części tętnicy rozwija się stan zapalny

Jak wyjaśnia dr n. med Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakolog kliniczny, kiedy mamy zbyt duże stężenie cholesterolu, w środkowej części ściany tętnicy rozwija się stan zapalny, a z czasem powstaje blaszka miażdżycowa.

“Blaszka stopniowo powiększa się coraz bardziej utrudniając przepływ krwi. Do pewnego momentu organizm jest w stanie to sobie kompensować. Mimo, że przepływ krwi stopniowo jest coraz gorszy, pozwala nam jeszcze funkcjonować zupełnie normalnie i podejmować wysiłek” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny. 
 

Choroba może powodować spustoszenie w naszej psychice

Lekarz dodaje też, że postępująca choroba może powodować spustoszenie nie tylko w naszym organizmie, ale również i psychice, co ma związek z niedokrwieniem mózgu. Choroba, uszkadzając tętnice mózgu prowadzi do jego niedotlenienia, wskutek czego dochodzi do rozwoju zaburzeń  pamięci i koncentracji.

Jak dodaje lekarz, miażdżyca jest również jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu. Stopniowe uszkadzanie tętnic mózgu przez chorobę prowadzi do rozległych udarów. Wtedy pojawiają się typowe objawy neurologiczne, takie jak niedowłady czy też zaburzenia mowy. Zdarza się również, że dochodzi do drobnych udarów, których konsekwencją jest otępienie.

“Nazywamy to wielonaczyniowym uszkodzeniem mózgu. Jedną z jego konsekwencji jest otępienie. Pacjent przestaje być logiczny, nie liczy, nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie i ma coraz gorszy kontakt z otoczeniem” - powiedział dr n. med. Marcin Wełnicki.

 

Czytaj też:

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby

Zawał mięśnia sercowego u seniora - co warto wiedzieć?

W tym wieku zrezygnuj z alkoholu. Unikniesz demencji