Kofepar – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Autor Marcelina Dzięciołowska26.02.2021

Kofepar to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w postaci tabletek, dostępny w aptekach bez recepty. Stosowany jest w medycynie rodzinnej, w bólach o różnym stopniu nasilenia (słabym i umiarkowanym) oraz w stanach gorączkowych. Kiedy należy sięgnąć po lek Kofepar? Czy istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania? Jak dawkować lek?

Opis leku

Kofepar to lek w postaci tabletek, wydawany w aptekach bez recepty. Wykazuje działania przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podstawowe składniki zawarte w preparacie to paracetamol i kofeina (jedna tabletka zawiera: 0,5 g paracetamolu oraz 0,065 g kofeiny). Lek oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Wskazania do przyjmowania leku Kofepar

Wskazaniem do stosowania preparatu Kofepar są bóle o słabym lub umiarkowanym nasileniu, a należą do nich m.in. bóle głowy, bóle kości, bóle stawowe i mięśniowe, nerwobóle, a także bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych oraz stany podwyższonej temperatury.

Dawkowanie leku Kofepar

Lek Kofepar należy przyjmować doustnie. Osoby dorosłe i dzieci po 12. roku życia powinny przyjmować:

  • doraźnie: 1-2 tabletki 3-4 razy dziennie;
  • w bólach przewlekłych: 1 tabletka co 4-6 godzin.

Maksymalna dawka dobowa leku Kofepar to 8 tabletek na dobę.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Kofepar

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Kofepar jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, a także ciężka niewydolność wątroby lub nerek, choroba alkoholowa, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół lękowy, I trymestr ciąży oraz okres karmienia piersią.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Preparatu Kofepar nie należy podawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie należy także stosować leku Kofepar jednocześnie z innymi lekami zawierającymi w składzie paracetamol. Przestrzegamy zalecanych dobowych dawek leku. W okresie leczenia nie wolno spożywać alkoholu. Stosowanie preparatu Kofepar u kobiet w II i III trymestrze ciąży możliwe jest wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce dołączonej do opakowania zwykle nie ma wpływu na upośledzenie zdolności kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługi maszyn.

Interakcje z innymi substancjami

Zawarty w leku Kofepar paracetamol powoduje nasilenie działania leków przeciwzakrzepowych. Stosowanie paracetamolu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych. Kofeina ma działanie przeciwne do działania leków nasennych i przeciwpadaczkowych. Doustne środki antykoncepcyjne i cymetydyna spowalniają metabolizm kofeiny. Nadmierne spożywanie kawy lub herbaty w okresie leczenia może powodować uczucie rozdrażnienia i napięcia.

Możliwe działania niepożądane

Ze względu na zawartość paracetamolu w preparacie Kofepar stosowanie leku może wywołać wystąpienie działań niepożądanych, do których zalicza się: upośledzenie czynności wątroby i/ lub nerek, zapalenie trzustki, ból brzucha, ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, wysypka, świąd, pokrzywka, rumień.

Bardzo rzadko występują także objawy, takie jak: agranulocytoza, małopłytkowość, methemoglobinemia. Ze względu na zawartość kofeiny w leku Kofepar mogą wystąpić także zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu i drżenie mięśni.

Następny artykuł