Pacjenci.pl

Kwetaplex – skład, wskazania, działanie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Kwetaplex to preparat stosowany w psychiatrii w leczeniu zaburzeń psychotycznych, takich jak schizofrenia i afektywna choroba dwubiegunowa. Oddziałuje na układ nerwowy, ma postać tabletek i dostępny jest w aptekach wyłącznie na receptę. Celem stosowania t

Skład leku Kwetaplex

Jedna tabletka powlekana zawiera 25 mg kwetiapiny oraz 7 mg laktozy jednowodnej oraz 0.003 mg żółcieni pomarańczowej (E110).

Substancje pomocnicze zawarte w leku Kwetaplex to: laktoza jednowodna i żółcień pomarańczowa (E110).

Działanie leku Kwetaplex

Zawarta w leku Kwetaplex kwetiapina wykazuje działanie przeciwpsychotyczne. Kwetiapina hamuje działanie receptorów blokujących dopaminę.

Przyjmowanie leku pozwala zapobiegać nawrotom choroby dwubiegunowej u pacjentów. Lek zapobiega także nawrotom manii i depresji u chorych.

Przeciwwskazania do stosowania leku Kwetaplex

Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu Kwetaplex jest uczulenie na kwetiapinę. W pierwszych kilku dniach od rozpoczęcia kuracji lekiem Kwetaplex można zaobserwować nadmierną senność i wyciszenie. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż przez 5 dni, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.

Leku Kwetaplex nie należy stosować jednocześnie inhibitorami proteazy stosowanych w leczeniu HIV, lekami przeciwgrzybiczymi z grupy azoli, erytromycyną, klarytromycyną i nefazodonem. Nie jest także wskazane stosowanie przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. 

Kwetaplex – możliwe skutki uboczne

Skutkiem ubocznym stosowania leku Kwetaplex jest przybieranie na wadze, dlatego wskazane jest monitorowanie wagi w trakcie kuracji. Ponadto stosowanie leku Kwetaplex może spowodować także m.in.: zawroty głowy, bóle głowy, nadmierną senność, zwiększenie stężenia trójglicerydów w osoczu, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, suchość w jamie ustnej oraz objawy odstawienne.

Dawkowanie leku Kwetaplex

Preparat dostępny jest w postaci tabletek powlekanych przeznaczonych do stosowania doustnego. Pełne informacje na temat dawkowania leku są dostępne na ulotce dołączonej do opakowania. Dawkowanie preparatu jest zależne od dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta. Lek należy stosować zgodnie z ustaleniami lekarza.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >